Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

30 години от основаването на Асоциация “Онгъл"

Снимка: Фейсбук, личен профил

Мисията на Асоциация “Онгъл" е да осъществява етноложки и фолклористични изследвания на българския народ. Тя се опитва да възстанови различни любопитни обичаи, съхранени в паметта на възрастните хора по селата.

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Росен Малчев, главен секретар на Асоциацията.

“Тази година Асоциацията има юбилей – 30 години от основаването. Преди толкова време се събрахме в Националния пещерен дом в Карлуково различни по-млади и по-възрастни етнолози, българисти, слависти и др.

Имаше университетски преподаватели, учители, краеведи, студенти. Създадохме тази организация с идеята да осъществяваме научни изследвания на българския народ – неговата вяра, език, социално-икономическо състояние и т.н."

Поставихме акцента върху фолклорните традиции. Всички сме доброволци на обществени начала

"Всяка година провеждаме теренни експедиции в България и в някои други страни на Балканите. Имаме над 100 експедиции за тези 30 години. Тази година трябва да излезе юбилеен 20-и том на годишника на Асоциацията.

Другото интересно нещо са ежегодните симпозиуми, наречени “Цар-Шишманови дни“ в град Самоков."


Културен потенциал на малките населени места

"За съжаление в малките населени места, такива между 100 и 200 жители, читалищата отдавна не съществуват. Тъй като не са били пререгистрирани, когато се приема новият Закон за читалищата.

Тогава трябва да се работи с тези хора, за да бъдат убедени, че това, което носят от миналото чрез паметта за своите родители, баби, дядовци и онова, което те са знаели, е важно, стойностно и има нужда да бъде инкорпорирано в съвременната българска култура."

Мястото на обичаите и традициите в съвременната култура

"Имаме две линии – едната е самовъзстановяването на обичаите, което се случва главно в селските и в малките градски общности.

И другото е една мода, която фактически се налага от градското общество, от държавните и общинските институции. Това са т.нар. "фестивали", които съвместяват както функциите на фермерски пазар, така и функцията на фолклорен фестивал.

Това, което организации като нашата се опитват да правят, е да подкрепят естественото възстановяване на обичаите по селата.

В последните 10 години наблюдаваме един ренесанс на фолклорната култура. Тя вече не е онази традиционна фолклорна култура, която знаем от записите на краеведи и по-сериозни учени от ХIХ и ХХ в. Това са вече едни съвременни форми, които изпълняват същата функция – събират хората, дават им възможност да съпреживяват и да се радват заедно."

Чуйте доц. Росен Малчев в звуковия файл.

Снимки: Фейсбук, личен профил “Онгъл“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очиндолски чудеса

Огнян Петров е родом от врачанското село Очиндол, но ако го попитате, ще каже, че е родом от Балкана. Той е животновъд, общественик и икономист и с всяка своя дейност от години се стреми да е полезен на обществото. Той е онези хора, мислещи в перспектива и мащаб за Врачанския край, Искърското дефиле, историята, традициите, културата и..

публикувано на 18.05.25 в 11:17

Живата вода

До древния град Сихар се намира кладенецът на патри­арх Иаков, от който черпят вода и хората на Самария. По вре­мето на Христос между самаряни и иудеи съществува враж­да. Ето защо жената самарянка е учудена, когато Спасителят иска да пие вода от нея. В отговор на почудата ѝ Христос ѝ казва: "Да би знаяла дара Божий, и кой е Оня, Който ти казва: дай..

обновено на 18.05.25 в 10:49

Читалището в Долни Луковит – просветител, будител, обединител и място за изявяване на таланти

Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище от късноантичния период. За това свидетелстват основите на крепост и други обществени сгради, които са разкрити при прокопаването на канал за водоснабдяването на с. Староселци. Освен това са намерени..

публикувано на 17.05.25 в 09:15
Петър Карабоев

Петър Карабоев: Случващото се в Истанбул е изначално сбъркано

Защо се провали срещата между Украйна и Русия в Истанбул? Как това ще се отрази на войната в Украйна и останалия свят, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Петър Карабоев , външнополитически анализатор и заместник главен редактор на "Дневник". Какво имаме в момента "В момента имаме първата среща лице в лице между двете делегации..

публикувано на 17.05.25 в 08:50
Снимката е илюстративна

Не за едната заплата само

В редакция "Хумор и сатира" не сме такива хора, но знаем истински случаи на хора, които работят с удоволствие и без заплата. Освен за тях, в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", които в чест на Деня на българските зоопаркове разказват за животни. -..

публикувано на 16.05.25 в 17:25