Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30 години от основаването на Асоциация “Онгъл"

Снимка: Фейсбук, личен профил

Мисията на Асоциация “Онгъл" е да осъществява етноложки и фолклористични изследвания на българския народ. Тя се опитва да възстанови различни любопитни обичаи, съхранени в паметта на възрастните хора по селата.

Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Росен Малчев, главен секретар на Асоциацията.

“Тази година Асоциацията има юбилей – 30 години от основаването. Преди толкова време се събрахме в Националния пещерен дом в Карлуково различни по-млади и по-възрастни етнолози, българисти, слависти и др.

Имаше университетски преподаватели, учители, краеведи, студенти. Създадохме тази организация с идеята да осъществяваме научни изследвания на българския народ – неговата вяра, език, социално-икономическо състояние и т.н."

Поставихме акцента върху фолклорните традиции. Всички сме доброволци на обществени начала

"Всяка година провеждаме теренни експедиции в България и в някои други страни на Балканите. Имаме над 100 експедиции за тези 30 години. Тази година трябва да излезе юбилеен 20-и том на годишника на Асоциацията.

Другото интересно нещо са ежегодните симпозиуми, наречени “Цар-Шишманови дни“ в град Самоков."


Културен потенциал на малките населени места

"За съжаление в малките населени места, такива между 100 и 200 жители, читалищата отдавна не съществуват. Тъй като не са били пререгистрирани, когато се приема новият Закон за читалищата.

Тогава трябва да се работи с тези хора, за да бъдат убедени, че това, което носят от миналото чрез паметта за своите родители, баби, дядовци и онова, което те са знаели, е важно, стойностно и има нужда да бъде инкорпорирано в съвременната българска култура."

Мястото на обичаите и традициите в съвременната култура

"Имаме две линии – едната е самовъзстановяването на обичаите, което се случва главно в селските и в малките градски общности.

И другото е една мода, която фактически се налага от градското общество, от държавните и общинските институции. Това са т.нар. "фестивали", които съвместяват както функциите на фермерски пазар, така и функцията на фолклорен фестивал.

Това, което организации като нашата се опитват да правят, е да подкрепят естественото възстановяване на обичаите по селата.

В последните 10 години наблюдаваме един ренесанс на фолклорната култура. Тя вече не е онази традиционна фолклорна култура, която знаем от записите на краеведи и по-сериозни учени от ХIХ и ХХ в. Това са вече едни съвременни форми, които изпълняват същата функция – събират хората, дават им възможност да съпреживяват и да се радват заедно."

Чуйте доц. Росен Малчев в звуковия файл.

Снимки: Фейсбук, личен профил “Онгъл“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07