Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 години от откриването на Българския археологически институт

| обновено на 28.06.21 в 11:45
Снимка: БГНЕС

На 16 юли 2021 г. се навършват 100 години от откриването на Българския археологически институт.

Каква е съдбата и мисията днес на неговия наследник – Националния археологически институт с музей при БАН, който е лидер в археологическите проучвания в Югоизточна Европа.

Темата коментира доц. Христо Попов, директор на НАИМ-БАН:

“16 юли 1921 г. е важна дата. Излиза указ на Цар Борис III, с който се създава Българският археологически институт. Той е създаден по образец и структура, силно наподобяващи Немския археологически институт. Това е обяснимо, доколкото първият директор на Института – проф. Богдан Филов получава своето образование в Германия и тесните му научни контакти с научната историческа общност винаги са били на първа линия.

„Българска археология 2020“Днес НАИК-БАН е най-голямата научна институция в Югоизточна Европа, специализирана в областта на археологията.

Могат да бъдат отбелязани много имена на учените, дали своя принос в опазване на културно-историческото наследство. Можем да споменем – Богдан Филов, Гаврил Кацаров, Иван Велков, Велизар Велков. И много значими учени от по-съвременните поколения като проф. Йорданка Юрукова, Васил Николов и др.

Позиция, която винаги сме устоявали, е това, че културно-историческото наследство трябва да се опазва, че то е на страната и на хората, а не на частни лица, както ни беше вменявано не без участието на политическата класа през последните 30 години.

Що се отнася до научните предизвикателства, Археологическият институт на България винаги е имал основни стратегически линии, по които се е движил. Като например проучването на старите български столици.

Чуйте Христо Попов в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, НАИМ-БАН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елица Дякова

Инициативност

Елица Дякова работи в МИГ Долни Дъбник и Долна Митрополия – Местна инициативна група, която да подпомогне на място земеделските стопани и производителите в района. Местните инициативни групи разполагат с достатъчно инструменти, за да изграждат общност и да съживяват малките населени места,   с помощта и на местни инициативни хора, черпейки..

публикувано на 05.10.24 в 16:35
Амир Горен

Амир Горен: Ще запомня миризмата на кръв и омраза

Полковник Амир Горен, утвърден международен експерт по въпросите на антитероризма, ветеран от 8 войни, активно участвал в стотици бойни действия, който има 42-годишен опит в областта на отбраната и сигурността към  IDF  и е съосновател на отряда от командоси "Маглан", разказва за първи път пред слушателите на БНР, в "Мрежата", от първо лице, за..

публикувано на 04.10.24 в 16:45

Игровизация в образованието: Основен акцент на Sofia Game Night

Малко по-малко от месец ни дели от една от най-очакваните вечери за гейминг общността – голямата нощ на игрите, позната като Sofia Game Night. Това е най-голямото събитие за видеоигри, мобилни приложения и настолни образователни игри в България. За втора поредна година събитието ще включва не само изложби, но и лекционна част, в която ще се..

обновено на 04.10.24 в 14:12
ОД на МВР в Пловдив

Защо бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР - Пловдив води дълга съдебна битка

Защо в продължение на две години бившият ръководител на "Човешки ресурси" в ОДМВР (полицията) в Пловдив води битка в съда и иска да докаже, че неговият отдел е бил преструктуриран, за да бъде назначен ексдиректорът на местната дирекция на МВР Димитър Балев? Какъв е Частният случай на Траян Тодоров от град Пловдив? Той води 2-годишна съдебна битка в опит..

публикувано на 04.10.24 в 13:25
д-р Ани Шкодрова

Защо пациентът и терапевтът трябва да "кликнат", или за важността на доверието в терапията

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" имахме удоволствието да разговаряме с д-р Ани Шкодрова – психиатър с дългогодишен опит и съосновател на център "Емпатиум", посветен на психичното здраве и възстановяването. В интервюто тя сподели важни неща относно терапевтичния процес и значимостта на доверието между пациента и терапевта...

обновено на 04.10.24 в 12:27