Русенската филхармония под диригентството на Димитър Косев ще изпълни за първи път в България първа част на Симфония №10 от Лудвиг ван Бетовен в Ми-бемол мажор на 30 юни в сряда в зала „България“. Концертът включва още Увертюра Егмонт и „Императорският“ концерт за пиано и оркестър №5 със солист известния пианист Иван Янъков. Музикалното събитие е част от програмата на 52-рото издание на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“.
Освен че е възпитаник на австрийската школа, Димитър Косев вижда, как много хора си публикуват и слушат в интернет въпросната първа част от Десетата симфония на Бетовен, той също е заинтригуван от това „хипотетично“ произведение и решава, че точно с него ще участва на Софийски музикални седмици, където е поканена Русенската филхармония. Димитър Косев разказва, че един музиковед и композитор от Манчестер – Бари Купър през 60-те години открива около 250 такта от Бетовенови скици, разхвърляни във фрагменти и теми, и през 1981 година дописва около 16 минути от Десетата симфония, като още същата година тя е изпълнена в Лондон.
Според Димитър Косев, колкото и въображаема да е тя, от всичките 250 скици може да се предположи, че Бетовен е имал желание да я напише. Доказан е фактът, че великият композитор е искал прочутата Симфония №9 да е от три части, а последната четвърта част да е отделно произведение с хор и солисти, но в крайна сметка ги събира и така се получава тази най-известна Девета симфония на Бетовен. Споровете са много, колко недовършени произведения има Бетовен, но проблемът при композиторите от класицизма и преди него е, че всичко е написано на хартия и може да бъде изгубено, но и всеки момент пък на някой таван в Баден, Бон или Виена може да бъдат открити нов квартет, нова симфония или партитура на концерт за пиано, казва Димитър Косев.
Според него слушателите ще усетят в тази първа част на Десета симфония малко и Шуман, и Шуберт, ще чуят и един особен тип романтизъм. Диригентът смята, че Бетовен е искал да каже нещо друго, но така или иначе тя трябва да бъде изсвирена в България и той поема този риск заедно с русенските филхармоници.
Чуйте повече в звуковия файл.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg