Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Русенската филхармония свири „нереалната“ Симфония №10 на Бетовен

Снимка: Държавна опера - Русе

Русенската филхармония под диригентството на Димитър Косев ще изпълни за първи път в България първа част на Симфония №10 от Лудвиг ван Бетовен в Ми-бемол мажор на 30 юни в сряда в зала „България“. Концертът включва още Увертюра Егмонт и „Императорският“ концерт за пиано и оркестър №5 със солист известния пианист Иван Янъков. Музикалното събитие е част от програмата на 52-рото издание на Международния фестивал „Софийски музикални седмици“.

Освен че е възпитаник на австрийската школа, Димитър Косев вижда, как много хора си публикуват и слушат в интернет въпросната първа част от Десетата симфония на Бетовен, той също е заинтригуван от това „хипотетично“ произведение и решава, че точно с него ще участва на Софийски музикални седмици, където е поканена Русенската филхармония. Димитър Косев разказва, че един музиковед и композитор от Манчестер – Бари Купър през 60-те години открива около 250 такта от Бетовенови скици, разхвърляни във фрагменти и теми, и през 1981 година дописва около 16 минути от Десетата симфония, като още същата година тя е изпълнена в Лондон. 

Според Димитър Косев, колкото и въображаема да е тя, от всичките 250 скици може да се предположи, че Бетовен е имал желание да я напише. Доказан е фактът, че великият композитор е искал прочутата Симфония №9 да е от три части, а последната четвърта част да е отделно произведение с хор и солисти, но в крайна сметка ги събира и така се получава тази най-известна Девета симфония на Бетовен. Споровете са много, колко недовършени произведения има Бетовен, но проблемът при композиторите от класицизма и преди него е, че всичко е написано на хартия и може да бъде изгубено, но и всеки момент пък на някой таван в Баден, Бон или Виена може да бъдат открити нов квартет, нова симфония или партитура на концерт за пиано, казва Димитър Косев.

Според него слушателите ще усетят в тази първа част на Десета симфония малко и Шуман, и Шуберт, ще чуят и един особен тип романтизъм. Диригентът смята, че Бетовен е искал да каже нещо друго, но така или иначе тя трябва да бъде изсвирена в България и той поема този риск заедно с русенските филхармоници.

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимки – Държавна опера - Русе




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05

Маскани звучи в Уексфорд

73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..

публикувано на 15.02.25 в 08:05

"Маските", опера в пролог и три действия от Пиетро Маскани

Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..

публикувано на 14.02.25 в 16:30

Жените в музиката

Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..

публикувано на 14.02.25 в 15:20

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 28 февруари 2025 г.

16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..

публикувано на 14.02.25 в 09:18