Вече четвърта година фотографиите на много известни съвременни фотографи променят лицето на курортното градче Баден близо до австрийската столица Виена и привличат много посетители. Най-големият фотофестивал на открито в Европа „Ла Гасили Баден“ се провежда в момента в туристическия Баден. Много известни музиканти, писатели и художници са прекарвали доста време в курортното градче до Виена.
„Фото Ла Гасили Баден“ е създаден по уговорка с фондацията „Ив Роше“, която го основава през 2004 година в бретонското селце Ла Гасили, родното място на Ив Роше. Кметът му в момента е неговият син Жак Роше, който, заедно с известен австрийски фотограф, пренася фестивала от Франция и в Баден. Идеята е да се покаже лошото влияние върху околната среда и природата. Тази година фестивалът минава под мотото „Вива Латина“.
Експонатите са от Латинска Америка. Показани са уловените от фотообектива уникални моменти от традиционния начин на живот, през революционните брожения на континента до надеждите за по-добър живот. Показани са жители на Перу, Чили, Еквадор, Мексико и Аржентина, които живеят в градския хаос.
21 фотографи са изложили над 1500 фотографии на огромни платна на открито 7 км по протежението на Баден. Посетителите могат да срещнат имената на световноизвестни фотографи като Каролина Арантес, Мартин Бернети, шеф на фотоотдела на чилийската телеграфна агенция, чиито снимки от петролното замърсяване на островите Галапагос са познати по света, или на Надя Шира Коен, известна с фотографиите си на пчелите от Юкатан, както и черно-белите фотографии отпреди 100-тина години на Емануел Хонорато Васкес.
Посетителите на Баден могат да видят още изложбата „Митът Лудвиг Ван“ в музея Кайзерхаус, посветена на 250 години Бетовен.
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg