Луната – един от най-древните символи, който в различните култури и епохи е носител на разнообразни значения и конотации, оживя в неочакваните си аспекти в пластичните обекти в столичната галерия „Ракурси”. На 25 юни беше открита изложбата „Лунни състояния” на Ина Дамянова, позната на българската артсцена като художник и интериорен дизайнер.
Бенефисът на изложбата бе ознаменуван с мултимедиен спектакъл с музика, композирана от Петър Писарски, и специални светлинни ефекти, които потопиха публиката в мистичния свят на емоционалните вълнения на художничката. Естествените природни звуци и насочените светлинни ефекти въздействаха така, че посетителите участваха в случващото се с почти всичките си сетива. В затъмненото пространство на галерията пластичните обекти изплуваха един след друг под звуците на добре подбраната музика. Осветявани от прожекторите, те разказваха всеки своята собствена история и оставяха своя сенчест отпечатък върху стената и присъстващите. Сякаш създадени на един дъх, лунните фантазии на Ина Дамянова са неизвървян още път, пътешествие към себе си и другите.
„Обгорена Луна”, „Затъмнена Луна”, „Отчуждена Луна”, „Карма Луна”, „Разполовена Луна” са само част от имената на изложените в галерия „Ракурси” творби. Формата е кръгла, изградена от разнообразни релефни и структурни елементи, цветовете са монохромни – богати на нюанси сиви, черни, бели. Тези повърхности преобразяват пространството на галерията в един лунен пейзаж, в който страстта, любовта към живота с всичките му черно-бели оттенъци и набелязани сенки подтикват зрителя към рефлексия и самовглъбяване.
Вдъхновена от необяснимата все още за нас трансформираща и променлива реалност на спътника, авторката се опитва да разкаже за собствената си проекция на онези лични, но и общочовешки емоции и състояния, свързани с духовното израстването и в следствие на това на настъпващата промяна във възприятието за света.
Ина споделя, че Луната става неин „израз”, нейна „спътница и съпричастница”. „Какво по-женско и мистично би могло да има от лунната повърхност – казва тя – от нейните променливи с всяка секунда състояния, от постоянното ѝ преливане от светло в тъмно и играещите с отраженията и облаците сенки”. Авторката сравнява лунната повърхност с усещането за „мекотата на водата в женската утроба”, „страстта, родена от огъня”, „помитащата сила на вятъра и лекотата на повея, от волните криле на птица”.
В своето творчество и като интериорен дизайнер, и като художник Ина Дамянова обича естествените материали, в приглушени, почти монохромни тонове. Природата и източните култури са постоянен източник на вдъхновение и отправна точка за много от проектите ѝ. В едно свое интервю тя споделя, че е „човек на формата, светлината и сянката”, а цветовете са нещо, на което се учи в момента. „В природата ме екзалтират абсолютно, но в изкуството съм доста пестелива с нея” допълва още авторката.
Светлината е неотменим активен елемент в цялостното творчество на Ина Дамянова, доминира и в изложбата ѝ „Лунни състояния”. Тя успя да въвлече публиката като я направи активен участник в това невероятно лунно пътешествие.
Техниката, която Ина Дамянова използва при създаването на лунните обекти, е строго индивидуална. Тя умело комбинира отпадъчна хартиена маса с различни смоли, бетон и други материали, за да постигне пластични, скулптурни форми.
На трети юли, Нощта на музеите и галериите, отново ще можете да се пренесете във фантастичния мултимедиен спектакъл „Лунни състояния” в галерия „Ракурси”.
Изложбата продължава до 15 юли.Каква е разликата между западните и източните книжни панаири и форуми за литературен обмен? Как читателите в арабския свят се сдобиват с хартиени копия? Кои международни практики биват успешно интегрирани на българска почва и какъв е пътят на една книга от написването ѝ до преводи и чуждестранни издания? Гост на предаването "Литературата. Начин..
Професор Боян Добрев е ръководител на катедра "Стенопис" в Националната художествена академия и е доктор по изкуствознание и изобразителни изкуства. Създател е на множество мултимедийни реализации за нуждите на Министерството на външните работи, Софийски университет "Св. Климент Охридски", Министерство на икономиката, Посолството на САЩ в България,..
Илюстраторката и графична дизайнер Александра Рамирес е базирана в Лондон вече повече от 10 години. Нейната работа е насочена към дигиталния дизайн, но в изложбата си Slam Dunk в столичното галерийното пространство L44 Рамирес изразява огромната си любов към спорта и баскетбола, експериментирайки с техниката ситопечат. Александра е специализирала в..
Със своя "НЕпътеводител за Италия от А до Я" блогърът и пътешественик Иван Кръстев потапя читателите в магията на така наречената "Страна на Ботуша". Кръстев работи в строгата сфера на финансите, но неговата страст е пътуването. Като пишещ пътешественик той членува в Асоциацията на журналистите и писателите по туризма (АБУЖЕТ)...
Ноемврийският брой на списание "Лик" разказва за 10-годишната история на кино-литературния фестивал "Синелибри". Изданието на Българската телеграфна агенция (БТА) проследява развитието на форума от неговото създаване до юбилейното му десето издание, което се проведе през тази година. В "Радио Лик" разговорът за този уникален кино-литературен фестивал..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg