Луната – един от най-древните символи, който в различните култури и епохи е носител на разнообразни значения и конотации, оживя в неочакваните си аспекти в пластичните обекти в столичната галерия „Ракурси”. На 25 юни беше открита изложбата „Лунни състояния” на Ина Дамянова, позната на българската артсцена като художник и интериорен дизайнер.
Бенефисът на изложбата бе ознаменуван с мултимедиен спектакъл с музика, композирана от Петър Писарски, и специални светлинни ефекти, които потопиха публиката в мистичния свят на емоционалните вълнения на художничката. Естествените природни звуци и насочените светлинни ефекти въздействаха така, че посетителите участваха в случващото се с почти всичките си сетива. В затъмненото пространство на галерията пластичните обекти изплуваха един след друг под звуците на добре подбраната музика. Осветявани от прожекторите, те разказваха всеки своята собствена история и оставяха своя сенчест отпечатък върху стената и присъстващите. Сякаш създадени на един дъх, лунните фантазии на Ина Дамянова са неизвървян още път, пътешествие към себе си и другите.
„Обгорена Луна”, „Затъмнена Луна”, „Отчуждена Луна”, „Карма Луна”, „Разполовена Луна” са само част от имената на изложените в галерия „Ракурси” творби. Формата е кръгла, изградена от разнообразни релефни и структурни елементи, цветовете са монохромни – богати на нюанси сиви, черни, бели. Тези повърхности преобразяват пространството на галерията в един лунен пейзаж, в който страстта, любовта към живота с всичките му черно-бели оттенъци и набелязани сенки подтикват зрителя към рефлексия и самовглъбяване.
Вдъхновена от необяснимата все още за нас трансформираща и променлива реалност на спътника, авторката се опитва да разкаже за собствената си проекция на онези лични, но и общочовешки емоции и състояния, свързани с духовното израстването и в следствие на това на настъпващата промяна във възприятието за света.
Ина споделя, че Луната става неин „израз”, нейна „спътница и съпричастница”. „Какво по-женско и мистично би могло да има от лунната повърхност – казва тя – от нейните променливи с всяка секунда състояния, от постоянното ѝ преливане от светло в тъмно и играещите с отраженията и облаците сенки”. Авторката сравнява лунната повърхност с усещането за „мекотата на водата в женската утроба”, „страстта, родена от огъня”, „помитащата сила на вятъра и лекотата на повея, от волните криле на птица”.
В своето творчество и като интериорен дизайнер, и като художник Ина Дамянова обича естествените материали, в приглушени, почти монохромни тонове. Природата и източните култури са постоянен източник на вдъхновение и отправна точка за много от проектите ѝ. В едно свое интервю тя споделя, че е „човек на формата, светлината и сянката”, а цветовете са нещо, на което се учи в момента. „В природата ме екзалтират абсолютно, но в изкуството съм доста пестелива с нея” допълва още авторката.
Светлината е неотменим активен елемент в цялостното творчество на Ина Дамянова, доминира и в изложбата ѝ „Лунни състояния”. Тя успя да въвлече публиката като я направи активен участник в това невероятно лунно пътешествие.
Техниката, която Ина Дамянова използва при създаването на лунните обекти, е строго индивидуална. Тя умело комбинира отпадъчна хартиена маса с различни смоли, бетон и други материали, за да постигне пластични, скулптурни форми.
На трети юли, Нощта на музеите и галериите, отново ще можете да се пренесете във фантастичния мултимедиен спектакъл „Лунни състояния” в галерия „Ракурси”.
Изложбата продължава до 15 юли.85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
В епизод 587. "Трамвай по желание" дава пространство на Драматичен театър "Гео Милев" – Стара Загора. Конкретен повод е премиерата на спектакъла "Швейк през Третата световна война" – драматизация по знаменития роман на Ярослав Хашек "Приключенията на добрия войник Швейк през Световната война". "Добродушният герой на Ярослав Хашек се пренася в..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга Токарчук. Полската писателка, есеистка, романистка, авторка на сценарии, поетеса и психоложка Олга Наво́я Тока̀рчук е родена през 1962 година в град Сулехов, Любушко войводство. Тя е носителка на..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Художникът Николай Панайотов гостува в "Артефир" с призив да се замислим за "добрата новина" в живота си. "В последните месеци светът е изпълнен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg