Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Песента на ветровете“ – концертът, на който душите се запознават

Снимка: ndk.bg

Човек не е създаден, за да живее разделен, той винаги търси обединението, най-вече вътрешното. Зад тези думи може да застане композиторът Петър Дундаков, който прави именно това в своя първи авторски мултимедиен спектакъл – вплита различни звучности в органична единна мелодия.

В тази съвременна форма на представяне на музиката негови съмишленици са камерният ансамбъл „Софийски солисти“ под диригентството на проф. Пламен Джуров, познатият от джаз сцената тромпетист Росен Захариев, Гергана Димитрова – солист на „Мистерия на българските гласове“ и „Ева квартет“, и сопраното Пламена Гиргинова.

Новият емоционален опит за слушателите, създаден от всички тези интерпретатори, се претворява в „Песента на ветровете“ – концертът, с който публиката на театър „Азарян“ ще посрещне първата вечер на юли. В 19 часа пространството ще огласи третото издание на „Песента“. Този път тя ще бъде заснета от екипа на режисьора Виктор Божинов.

Силно експресивната музика в този концерт е като една постоянна енергия, която понася всичко около себе си, смесва го и го оставя да се уталожи някъде в някого. Подобно на стихията, на която подражава.

Музиката е начин на общуване и затова „Песента на ветровете“ е място за запознанство с душите – собствените и тези на другите. Също така е и припомняне на естественото, а именно – че правенето на музика, а и на каквото и да било изкуство, е като дишането. За тези, които я композират, изпълняват, усещат или просто слушат, тя е като да правиш любов, да обичаш, да се храниш, да живееш. Зад тези думи пък освен Петър Дундаков застава и Пламена Гиргинова, артистът, който умело смесва класиката и модерното звучене в музиката.

Двамата гостуваха в „Какво се случва“, за да затвърдят вече утвърденото –„Песента на ветровете“ като една широкообхватна платформа, която обединява различни музикални стилове и аудиовизия в едно. Те разказаха повече за целта на платформата да даде възможност на всеки да съпреживее музиката и да стане част от една голяма армия от съмишленици. В нея класическата, народна и джаз музикарисуват звуковата картина, която смесва музикалните посоки на композитора, а и на участниците в концерта през последните години. Напълно разгръща и потенциала на филмовите композиции, които Дундаков създава, защото в един филм, макар и да е сред разказвачите, музиката му в повечето случаи остава на заден план.

„Песента на ветровете“ говори директно с душата на човек, но какво точно ѝ казва чуйте в звуковия файл от Петър Дундаков и Пламена Гиргинова, които задават посланието.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25