Редовната слушателка на програма "Христо Ботев" и предаването "За думите" проф. Ренна Дюлгерова зададе въпрос в писмо до предаването:
„… имам конкретен въпрос, който от дълго време бих искала да си изясня – неуместното използване на предлога „през“ напоследък, особено в публичното пространство (в обикновената разговорна реч не съм чула някой да говори така). Направи ми впечатление, че … много публични личности … започнаха да се превземат и да демонстрират силно влияние, най-вероятно на английския език, върху техния роден език, като казват (според мен напълно неправилно): „През парите на Европейския съюз ние ще…“; „През дадените примери може да се каже….“; „През разговорите с председателя….“; „Ще направим изводи от нашия проект през децата, участващи в него“ и т.н. Защо се прави това? Нали в нашия език имаме не един, а няколко подходящи за разните случаи предлози, като например „чрез“, „посредством“, „с помощта на“, „използвайки“ и други?“.
Чуйте отговора на доц. Руска Станчева от секцията по съвременен български език на Института за български език при БАН.
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г. Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не..
На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg