Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националният исторически музей в Нощта на музеите

Снимка: historymuseum.org

За Нощта на музеите, 3 юли, Националният исторически музей отваря врати до полунощ с интересна програма от изложби и събития.

Посещението в музея през целия ден ще е безплатно. От 16 часа в Пленарната зала ще може да се види новата дигитализирана версия на една от „суперпродукциите“ на българската кинематография „Ханът и империята“.


„Ханът и империята“ е реставрирана версия на трилогията за хан Аспарух на акад. Людмил Стайков със значително подобрена картина и звук и с продължителност 2 ч. и 20 мин.

Прожекцията е безплатна, но поради действащите противоепидемични мерки капацитета на залата е ограничен и мястото трябва да се заяви предварително. Ще могат да се видят и оригиналните костюми на Стойко Пеев, в ролята на Хан Аспарух и Ваня Цветкова, в ролята на Пагане.


Концертът на групата за автентичен и съвременен фолклор „Громъ Падина“ е от 20.00 в парковото пространство зад сградата на музея.

Внимание заслужават и обновената зала 3 с експонати от „Българската държава през Средновековието VII-XIV в.“, както и временните изложби: „През пресата и сабята“ (Посветена на 200 г. от рождението на Георги Раковски) и „Скритите символи в старите накити“.

Чуйте подробности за събитието от Михаил Ваклинов, ръководител на oтдел „Информационно обслужване и връзки с обществеността“ към музея.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. д-р Атанас Мангъров

Защо сами си го причиняваме?

Риторичен въпрос към специалистите и към всеки от нас. Защото в основата му са поставени огромното недоверие и "анатемосване" на ваксините. Въпреки напредъка на медицинската наука, "изчезнали" уж болести отново се появяват, страдат децата, преживяват го родителите. Какви са причините, как да се справим със съмненията към ваксините? – въпроси към..

публикувано на 09.05.25 в 10:47

Съчетаването на архитектурно наследство и спорт е тема на международна среща в УАСГ

В периода 16–20 май 2025 г. в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), София ще се проведе международна среща под надслов Heritage in Action: Revive&Thrive2BG насочена към студенти и преподаватели, с акцент върху културното наследство и спорта като взаимосвързани елементи на съвременното образование. "Основната цел е на..

публикувано на 09.05.25 в 10:15

Даниел Симеонов: Изкуството е изключително важно за развитието на всеки млад човек

Даниел Симеонов завършва кинорежисура в Нов български университет. Следвал е също философия в Софийския университет и световно кино в Биркбекския университет в Лондон. През 2018 г. завършва лидерската програма за учители на фондация "Заедно в час", както и педагогика в Пловдивския университет. През 2022 г. е стипендиант по медийна грамотност на..

публикувано на 08.05.25 в 16:25

Кой дърпа конците

Предаването разказва за куклите и по-специално за историята на кукления театър – част от историята на човешката цивилизация. Припомня и българския принос натрупал вече повече от стогодишен опит в тази сфера. С доцент Мирослав Цветанов, преподавател в НАТФИЗ и режисьор на куклени спектакли, с известния ни театрален и куклен режисьор Катя Петрова, и с..

публикувано на 08.05.25 в 08:20
Проф. Веселин Дафов

Проф. Веселин Дафов за религията в училище: Допусна се хора да се карат за нещо, което не знаем какво е

Уважаваният преподавател и учен споделя позицията си по повод разгорещилия се спор за или против въвеждането на задължително избираем предмет "Добродетели и религия" в средното училище. Сюжетът не е нов, но беше скандално актуализиран от недобре обоснованото намерение на МОН за спешно въвеждане на нов учебен предмет. В предложението се преплетоха..

публикувано на 07.05.25 в 09:32