Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Енциклопедия бюрократика. Епизод 5: От бащата на счетоводството до бащата на социологията

Портрет на Пачоли с негов ученик, приписван на Якопо де Барбари
Снимка: Wikipedia

Знаете ли, че наред с останалите си достижения италианският Ренесанс ни е дал и образът на модерното счетоводство?

От петстотин години ние използваме термините, похватите и средствата, описани за първи път от един бенедиктински монах на име Лука Пачоли.

Две години след като Колумб тръгва за Новия свят, през 1494 се появява неговият „Трактат за сметките и числата“ и там за първи път се появяват понятията, с които работим и днес: дебит, кредит и капитал.

Трактатът се превръща в една от най-важните математически книги на европейския Ренесанс. В нея той намира приложения на аритметиката и алгебрата в решаването на бизнес проблеми. Наред с това, полага основите на двустранното счетоводство. За този си принос Пачоли е наречен „бащата на счетоводството“, а трактатът му е признат за един от най-важните текстове в историята на капитализма.

Макс Вебер
Според друг виден изследовател на капитализма и един от бащите на социологията Макс Вебер, бюрократичното управление е гръбнакът на правовия ред и гарантира господството на закона.

Вебер дава характеристиките на чиновника: лично свободен, работи по договор, получава твърда заплата, има професионална квалификация, частен живот, отделен от служебния, разчита на кариерата и при определени изисквания и резултати се изчаква по йерархията. Той спазва професионален дълг, подобен на етическия кодекс при лекарите, юристите, юристите и т.н.

Чуйте последния епизод на „Енциклопедия бюрократика“, в който участват Стоян Ставру, автор на сайта „Предизвикай правото“, доктор по гражданско и семейно право, както и по философия, доцент в секция „Етически изследвания“ при Българската академия на науките и с Петър Петров. Той е специализирал финансов и кредитен анализ по програми на Manchester Business School и Intitute for Finansial Services London. Експерт по проблемите на ликвидността и оборотния капитал на фирмено и отраслово ниво, финансовия и кредитен анализ, разработването на целеви и срочни бизнес програми, водещ консултант по финансов анализ, главен счетоводител, финансов и изпълнителен директор на редица компании и автор на множество книги, включително „Счетоводство и финанси за нефинансови мениджъри“.

Снимки: Wikipedia

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Чрез инициативите на движение "Бездетен" са се родили 7 български деца

"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента.  Над 50 000 семейства у..

публикувано на 25.11.24 в 18:00

Еврика! Успешни българи: Ивайло Петров

Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..

публикувано на 25.11.24 в 17:05
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20