Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ако животът ти поднесе лимон – направи си джин-тоник

Има ли по-лятно питие от джина?

Джинът е бил създаден първоначално като лекарство. Прародителят на напитката е тръгнал от Холандия, а холандският лекар Франциск Силвий е написал първото писмено свидетелство за дестилация на джин като диуретично средство. Макар и холандски, джинът става популярен в Англия, английските войски се сражавали срещу испанците и го ползвали като лекарство за смелост, както и срещу многобройните болести, които вървят с всяка война. Моряците от британската военната флота го смесвали с лайм, за да се предпазят от скорбут. Любимият на мнозина джин/тоник е измислен по време на колонизацията на Индия, когато голяма част от британците са засегнати от малария. Затова британците правят отвара от кора от хинин. Тази отвара по-късно ще се превърне в добре познатия ни тоник.

Джинът може и да е създаден като лекарство, но сега джинът по-скоро се възприема като обичана лятна ободряваща напитка. 

От 2-ри до 4-ти юли (петък-неделя) в Пловдив в квартала на творческите индустрии Капана се открива „Street GIN Festival“ или „Уличният фестивал на джина“. Колко различни видове джин има? Как се прави най-добрият коктейл джин/тоник? Как да си изберем крафт коктейл и кой за вас е най-добрият коктейл? Какви са хората, които пият джин? Какво да очакват посетителите от „Street GIN Festival“?

Ако животът ти поднесе лимон – направи си джин-тоник!

Гаро Узунян – един от организаторите на фестивала за съвременния джин и най-новите крафт коктейли – разказва повече в "Нашият ден".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Недялкова и Мартин Христов

Диви зеленчуци

Наталия Недялкова и Мартин Христов от софийския квартал Филиповци са съвсем млади, не само в градинарството. Желанието им за работа и за знание е искреното и истинско желание на младостта и това е достатъчно повече от достатъчно условие за изграждането на малката им зеленчукова ферма в близост до гр. Годеч. Стремежът им за чиста храна е..

публикувано на 15.07.24 в 16:45

Master The Failure, или провалът като стъпало към успеха

Провалът като стъпало към успеха разглежда и третото издание на Master The Failure, което предстои на 16 юли . За грешките, уроците и самоусъвършенстването – разговор в "Нашият ден" с Анна Грозданова , организатор на събитието. Грозданова завършва специалност "Хотелиерство и туризъм" в Кипър, след което разработва успешни заведения в София и..

публикувано на 15.07.24 в 10:50

Мальовица посреща първото издание на Националния туристически фестивал

От 19 до 21 юли ще се състои първото издание на Националния туристически фестивал в курортния комплекс "Мальовица", на Меча поляна. В трите фестивални дни в подножието на връх Мальовица ще се съберат туристически дружества от цялата страна, почитатели на активния начин на живот и носители на златни значки от националното движение "Опознай..

публикувано на 15.07.24 в 09:34

Как да се храним в жегите?

В първия ден от народните горещници в "Нашият ден" слушаме съветите на диетолога проф. Теодора Ханджиева-Дърленска за това как да се храним и какво да пием в жегите. Горещото време е голямо предизвикателство за човешкия организъм, а най-уязвими са възрастните хора и малките деца, пояснява проф. Ханджиева-Дърленска. Съветът на..

публикувано на 15.07.24 в 09:10

Велизар Шаламанов: Какво означава да зачеркнеш един народ

Какво се крие зад прецизното нападение на болницата "Охматдит" в Киев? Какво лежи под останките ѝ? Какво представлява пактът "Украински договор" в помощ на Киев, който бе обявен в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Как пакетът от инициативи, както и ангажиментът за помощ към Украйна, докато надделее срещу агресията на Русия , ще..

публикувано на 15.07.24 в 08:50