През последните години с „Нощта на музеите“ по традиция се отбелязва Международният ден на музеите – 18 май. Но пандемията обърка плановете и на този празник и ето че в събота – на 3 юли, повече от 40 музея, художествени галерии и техните филиали в страната отварят врати за своята публика. Включват се с изложби, концерти, ателиета и разнообразни артпрояви.
Идеята на събитието е да се стимулират музеите да приложат иновативни подходи за представяне на своята дейност и богатства, което да даде възможност на повече хора да бъдат привлечени към музейните експозиции.
След приветствие от член-кореспондент, професор, доктор на изкуствознанието, Мила Сантова, беше представена накратко програмата на някои от музеите от страната. За своите прояви разказват доцент доктор Венета Ханджийска, директор на Регионалния исторически музей-София; Юлия Попчева, експерт „Връзки с обществеността на Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН; Силвия Тошева, експерт „Връзки с обществеността“ на Националния природонаучен музей към БАН; Елена Темелкова, директор на Художествена галерия-Перник; Валентин Дебочички, директор на Регионалния исторически музей-Кюстендил; Милена Христова, ръководител отдел „Връзки с обществеността“ на Националния музей „Земята и хората“; доцент доктор Ангел Янков, директор на Регионалния етнографски музей-Пловдив; Антония Кочева от Археологически музей-Сандански; Валентина Василева, директор на Регионалния исторически музей-Смолян, Магдалена Жечева, директор на Регионалния исторически музей-Търговище и доктор Евгения Найденова, директор на Историческия музей-Оряхово.
Независимо от епидемиологичната обстановка и тази година не бяха малко почитателите на Европейската Нощ на музеите.
Чуйте повече в звуковия файл.
Д-р Пенчо Кунчев, преподавател в Нов български университет и автор на анимационни филми, представя своя голям труд "Анимационният типаж: 1906-2012", който обхваща развитието на анимацията от зараждането й до наши дни. "Емил Рейно прави своя "Театър на светлините" в Париж през 1892 г. Той прави едва ли не първата филмова лента. Може да се каже,..
Груповата изложба "Пазар на желанията: Женски пазар" (Market of Desire: Women’s Market) отбелязва откриването на новото място на галерия "Пунта" на Женския пазар в София и ще постави началото на партньорството ѝ с лондонската галерия Cable Depot за представяне на художествена продукция. Експозицията включва творби на 10 популярни на международната..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът на Андреа Сегре е една от най-големите италиански исторически продукции за годината. В него има силно родно участие. На прожекцията ще присъства българският и част от италианския екип на филма...
На 24 ноември в Голямата зала на "Доходното здание" (Сцената на Драматичния театър) в град Русе е премиерата на поетично - музикалния спектакъл "Свят и Храм". В него взимат участие актьорите Елена Петрова и Янко Лозанов, които заедно със симфоничния оркестър на Държавна опера - Русе под диригентството на Велислава Скрильова, ще ни потопят в магичен и..
Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. Доц. Антоанета Гранберг е изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция, председател на Комитета на шведските слависти, както и Комитета на скандинавските слависти и..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат..
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg