Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

7 юли: Европейски ден на шоколада

Снимка: Pixabay

Европейският ден на шоколада е познат още като Международен ден на шоколада и се чества всяка година на 7 юли. Според някои източници датата отбелязва пристигането на шоколада в Европа през 1550 г. Доставя се първата партида шоколад от Америка в Испания.

Това е една от най-популярните храни. Трудно можем да кажем, че някога шоколадът ще излезе от мода или ще спре консумацията му.

Данните от многото проучвания, които се правят показва дори, че жените предпочитат в много по-голяма степен шоколада пред чаша вино или дори пред марковата козметика.

Според някои изследвания всекидневната консумация на малки количества черен шоколад може да бъде полезна. Други проучвания твърдят, че такава консумация предпазва от инфаркт и инсулт.

Мария Морфей

Темата коментира в “Нашият ден“ Мария Морфей Морфова, кулинар. Тя е икономист по образование с десетилетия стаж в банковото дело, но прави преход към кулинарията и сладкарството.

“Преходът стана изключително случайно. Беше голям късмет. Винаги съм обичала кулинарията и изведнъж хобито ми стана професия. Може би опитът ми в банката ми помага в момента при организираността, точността, постоянството. Няма как да не си постоянен и точен във всичко, за да се получат нещата.


Десертът днес

Днес десертът е чийзкейк с вишни и шоколадова торта с бадемови блатове.

Импровизацията

Кулинарът задължително трябва да е импровизатор. Единствено точни мерки може да има в сладкарството. И те са свързани с темпериране на шоколад и изпичане на блатовете – там са точните мерки. Вкусът трябва да го усещаш на небцето. Винаги опитвам ястията, които приготвям.

Хората трябва да опитват новото и различното. Хранителните вкусове на българина се промениха много. Тенденциите са за здравословна храна и готвене.

Пандемията

Психиката на хората в този период беше срината, особено на нас в бранша. Не смятам, че са настъпили някакви промени. Може би хората очакват изненади, с които да провокираш рецепторите им.

Чуйте в звуковия файл кое е ястието, което Мария Морфей посвещава на слушателите и читателите.

Снимки: Pixabay, Фейсбук  - личен профил


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тони Йорданов

Северозападно вино

Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..

публикувано на 06.04.25 в 10:35

Човешките слабости

Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..

публикувано на 06.04.25 в 09:35
Стоян Георгиев

Стоян Георгиев: Случващото се в Турция надминава нашите представи за репресии

Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..

публикувано на 05.04.25 в 09:00

В чистото, спретнато и подредено село Глава

Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..

публикувано на 05.04.25 в 08:35
Абдулрахман Ал-Халиди

Каква ще е съдбата на саудитския дисидент Ал Халиди

В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..

обновено на 04.04.25 в 17:31