Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подкастът – безвремие за (не)забързания човек

Снимка: pixabay

Ако искате да се убедите, че можете да подчините времето на интересите си, пуснете си подкаст. Вече има немалко български такива, които позволяват на по-нишовото съдържание – разговори за кино, литература и изобщо за изкуство, за бизнес, реклама, технологии, спорт и за каквото още ви подскаже съзнанието – да достигне до хората.

Подкастите на БНР

В световен план подкаст културата е добре развита, а у нас е именно нишово поле, в което всеки може да стъпи, без да последва взрив, а точно обратното – приятно усещане за множество стойностни разговори със запомнящи се личности, които с историите и отношението си към живота ти дават пример и те учат на нещо. А може и да е разговор сам със себе си. Всичко това в неограничено време, с възможност свободно да стриймваш аудиосъдържание и да го подбираш спрямо вкусовете си. И нещо много важно – да го слушаш, а в някои случаи и да го гледаш, когато и както пожелаеш.

„Подкастът не те хваща за гушата“, а те оставя да дишаш свободно в безвремието, което се създава в тези разговори без ограничения. Предаването в интернет надскача злободневността на темите и ти позволява да се водиш от любопитството си – и като водещ, и като потребител. За първото обаче трябва да подпишеш „подкаст сделка“. Тя ти дава свободата да не зависиш от ефир, продуценти и мащабността на екипа, но носи отговорността на автора, който трябва да удържа фронта на всички нива. Интересен факт е, че колкото слушателите, респективно зрителите, на един подкаст да са зависими от твоя подбор на теми и начина на поднасянето им, толкова и ти, като автор и водещ, можеш да зависиш от тях, защото те освен всичко друго биха могли да бъдат и твои спонсори.

Изброеното дотук прави подкаста предпочитана форма за създаване на интернет съдържание. Неслучайно желанието да си направиш подкаст е равнозначно на това да искаш да си основеш банда. Защото отново става дума страст и общи интереси, които обединяват хората.

Подкастът, с всички свои епизоди, а може и броеве, ако предпочитате, представлява не само една картина на времето, в което живеем, той изобразява духа на поколението, което следи съответното съдържание. Или както ще чуете от един от подкастърите, станали част от своеобразния наръчник на „Какво се случва“ за това как да се превърнеш във водещ на подкаст, който умее да води разговор, при това за култура и изкуство, и който вярва в качествата на този формат, т.нар. "асинхорнно радио" или видеопредаване в интернет, е като „пъзел на интересите на една малка извадка на едно поколение в България“. Пъзел, който всеки може да сглоби, както намери за добре.

Почти стана ясно защо е толкова модерно, направо готино, да имаш подкаст днес, но почти. 

Останалото чуйте от събеседниците в „Какво се случва“:

Антон Биров и Темз Арабаджиева, автори и водещи на подкаста „Първа страница“, посветен на книгите, хората и (не)истинските истории; 

Ясен Атанасов, актьор, автор и водещ на видеоподкаста „Ти да видиш“, в който гостуват хора на изкуството; 

Орлин Милчев – Атила, кинорежисьор, рапър и един от авторите и водещите на „2&200podcast“, в който основна тема е живият живот.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бъдещето и настоящето според "Стълбата"

Живеем в разфокусирано общество, в постоянен режим на реакция. Едва се задържаме на повърхността на потопа от информация, а екраните, залепени за лицата ни, ни пречат да отстъпим крачка назад за да видим цялата картина. Темите се изхабяват изключително бързо, позициите са полярно противоположни, всеки попада в своята ехо стая и оттам си въобразява,..

публикувано на 06.11.24 в 11:15

Митове за крал Макбет

Уилям Шекспир отново е на театралната ни сцена. "Митове за крал Макбет" е четвъртата премиера за новия сезон на номинирано от "Малък сезон 2024" представление на Театрална работилница "Сфумато". Спектакълът е резултат от ателие върху пиесата на гения, което има за цел да изследва какво е злото и как то се поражда в човека. "Митове за крал Макбет" не..

публикувано на 06.11.24 в 08:50

50 филма на Киномания

38-ото издание на Киномания ще предложи 50 филма на любителите на качественото кино. Очаква се наситена програма от специални събития, премиери на български и международни копродукции и срещи с екипите на филмите. Откриването ще бъде на 13 ноември в зала 1 на НДК с филма "Стадото" на режисьора Милко Лазаров . Сред българските заглавия са "Отговор..

публикувано на 06.11.24 в 08:40
Корица на стихосбирката

Изкуството в мен: Любов, еуфория и обещания в поезията на Дамян Дамянов

Борба на колосален дух, затворен в крехко тяло, но успял да докосне много сърца – това е животът на един от най-нежните български лирици, поетът Дамян Дамянов .  Поезията му е спасение и сила. – "огледало на душата му", ранима, бленуваща да срине "стената между себе си и света".  Самият Дамянов за тийнейджърските си години споделя:  "..

публикувано на 06.11.24 в 08:15
Мартин, Боряна Граматикова, Никол, Верен, Габриела

Тийнейджърът в мен: Боряна Граматикова

Червенокосата е гост в това издание на "Тийн Тайм".  Благодарение на Българската национална телевизия ние се срещаме всяка неделя с нея, за да потънем в зелените ѝ очи.  Боряна Граматикова, която пое щафетата на Мира Добрева, е завършила Американския колеж, учила е журналистика в Лондон, а от 2 години е майка на един безкрайно гальовен..

публикувано на 06.11.24 в 06:50