Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ни чака

Анализът на неравенствата е основа за преодоляването им

Снимка: БГНЕС

Темата за неравенствата по някакъв начин е и тема за възможностите. Коефициентът на Джини показва негативната тенденция в последните години в България.

Последният доклад на Института по пазарна икономика потвърждава това, като казва, че индексът се е покачил и той вече е 40% за страната, което е доста над средния процент за ЕС, който се движи около 20-25%. Индексът Джини представлява изследване на разликата в доходите между 20-те процента най-богати и съответно най-бедни домакинства в страната.

Темата коментира в “Нашият ден“ Ивана Мурджева.

Огромната крива на неравенствата показва едно разслоение в обществото, което се отразява във всичките сфери на неговото развитие.

Докладът е много интересен, защото изследва неравенствата от гледна точка на тяхното задълбочаване и възможност за преодоляване чрез т.нар. "социални трансфери" или чрез развитието на икономическата система за подпомагане.

Много са богати данните, които могат да бъдат анализирани чрез дози доклад. Те ни показват състоянието на социалната система.

Извод

Изводът е, че системата за подпомагане, особено в състояние на криза, в каквато бяхме миналата година и се надявам, че вече преодоляхме, показва, че социалната система разпилява своите ресурси в различни направления и не се концентрира върху постигане на конкретен резултат.

Най-значителен процент от социалните трансфери в периода, за който говорим, са отивали в доставяне на еднократни помощи. Това се мерки, които имат краткосрочен характер, а нямат дългосрочна цел.

Трябва да започнем да мислим в дългосрочна перспектива. Най-важните препоръки за преодоляване на неравенствата преди всичко са свързани с тяхното анализиране и с дебата върху тях. Само така можем да стигнем до същинско решение.

Според мен инициативата “Три морета“ ще прави именно това – ще говори върху съществуващи данни за потенциала на икономиката в участващите страни и ще дава решения. А те са резултат именно от анализа на неравенствата, идентифицирани в тези страни.

Шансът да преодолеем неравенствата е налице – въпросът е да бъдем съвестни в тяхното анализиране.

Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл. 

Снимка: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Попов

Видеопоредицата Sprouts – сложните теми на разбираем език

Във време, в което информацията струи отвсякъде, един аудио-визуален проект обяснява сложни концепции и явления на разбираем и атрактивен език – чрез анимация. Иван Попов от фондация "Заедно в час" представя във "Време за наука" видеопоредицата Sprouts.   Sprouts е международна платформа за кратки анимирани видеа, подходящи за специалисти от..

публикувано на 06.11.24 в 09:10

Импулсът в мен: Проблемът TikTok

Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...

публикувано на 06.11.24 в 06:20

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57