Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво ни чака

Анализът на неравенствата е основа за преодоляването им

Снимка: БГНЕС

Темата за неравенствата по някакъв начин е и тема за възможностите. Коефициентът на Джини показва негативната тенденция в последните години в България.

Последният доклад на Института по пазарна икономика потвърждава това, като казва, че индексът се е покачил и той вече е 40% за страната, което е доста над средния процент за ЕС, който се движи около 20-25%. Индексът Джини представлява изследване на разликата в доходите между 20-те процента най-богати и съответно най-бедни домакинства в страната.

Темата коментира в “Нашият ден“ Ивана Мурджева.

Огромната крива на неравенствата показва едно разслоение в обществото, което се отразява във всичките сфери на неговото развитие.

Докладът е много интересен, защото изследва неравенствата от гледна точка на тяхното задълбочаване и възможност за преодоляване чрез т.нар. "социални трансфери" или чрез развитието на икономическата система за подпомагане.

Много са богати данните, които могат да бъдат анализирани чрез дози доклад. Те ни показват състоянието на социалната система.

Извод

Изводът е, че системата за подпомагане, особено в състояние на криза, в каквато бяхме миналата година и се надявам, че вече преодоляхме, показва, че социалната система разпилява своите ресурси в различни направления и не се концентрира върху постигане на конкретен резултат.

Най-значителен процент от социалните трансфери в периода, за който говорим, са отивали в доставяне на еднократни помощи. Това се мерки, които имат краткосрочен характер, а нямат дългосрочна цел.

Трябва да започнем да мислим в дългосрочна перспектива. Най-важните препоръки за преодоляване на неравенствата преди всичко са свързани с тяхното анализиране и с дебата върху тях. Само така можем да стигнем до същинско решение.

Според мен инициативата “Три морета“ ще прави именно това – ще говори върху съществуващи данни за потенциала на икономиката в участващите страни и ще дава решения. А те са резултат именно от анализа на неравенствата, идентифицирани в тези страни.

Шансът да преодолеем неравенствата е налице – въпросът е да бъдем съвестни в тяхното анализиране.

Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл. 

Снимка: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26