Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво ни чака

Анализът на неравенствата е основа за преодоляването им

Снимка: БГНЕС

Темата за неравенствата по някакъв начин е и тема за възможностите. Коефициентът на Джини показва негативната тенденция в последните години в България.

Последният доклад на Института по пазарна икономика потвърждава това, като казва, че индексът се е покачил и той вече е 40% за страната, което е доста над средния процент за ЕС, който се движи около 20-25%. Индексът Джини представлява изследване на разликата в доходите между 20-те процента най-богати и съответно най-бедни домакинства в страната.

Темата коментира в “Нашият ден“ Ивана Мурджева.

Огромната крива на неравенствата показва едно разслоение в обществото, което се отразява във всичките сфери на неговото развитие.

Докладът е много интересен, защото изследва неравенствата от гледна точка на тяхното задълбочаване и възможност за преодоляване чрез т.нар. "социални трансфери" или чрез развитието на икономическата система за подпомагане.

Много са богати данните, които могат да бъдат анализирани чрез дози доклад. Те ни показват състоянието на социалната система.

Извод

Изводът е, че системата за подпомагане, особено в състояние на криза, в каквато бяхме миналата година и се надявам, че вече преодоляхме, показва, че социалната система разпилява своите ресурси в различни направления и не се концентрира върху постигане на конкретен резултат.

Най-значителен процент от социалните трансфери в периода, за който говорим, са отивали в доставяне на еднократни помощи. Това се мерки, които имат краткосрочен характер, а нямат дългосрочна цел.

Трябва да започнем да мислим в дългосрочна перспектива. Най-важните препоръки за преодоляване на неравенствата преди всичко са свързани с тяхното анализиране и с дебата върху тях. Само така можем да стигнем до същинско решение.

Според мен инициативата “Три морета“ ще прави именно това – ще говори върху съществуващи данни за потенциала на икономиката в участващите страни и ще дава решения. А те са резултат именно от анализа на неравенствата, идентифицирани в тези страни.

Шансът да преодолеем неравенствата е налице – въпросът е да бъдем съвестни в тяхното анализиране.

Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл. 

Снимка: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05

Завистта и клеветата

В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..

публикувано на 27.07.25 в 09:35