Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Петрова:

Повече ползи за ваксинираните е нарушение на принципа на равнопоставеността

Адв. Мария Петрова
Снимка: БНР

Здравният министър Стойчо Кацаров представи Националния план за справяне с пандемията.

Планът за действие при евентуална нова коронавирусна вълна предвижда ограничителни мерки да бъдат налагани в четири фази, които са зелена, жълта, червена и тъмночервена – според броя на заразените и на настанените в болници.

Тъмночервената зона означава над 500 новозаразени на 100 000 души население.

При навлизане в тъмночервената зона ще бъде въвеждан пълен локдаун и само доставки по домовете, но от ваксиниран персонал. Предвиждат се и локални затваряния на области с цел да се избегне разпространението на огнища, като решенията за това ще се вземат от РЗИ и от държавния здравен инспектор.

При попадане в „червена зона“ учебните заведения ще работят по преценка на ръководството. В „тъмночервена зона“ ще се премине на онлайн обучение. Изключение може да се направи за детските градини, поясни заместник-здравният министър Александър Златанов.

Планът предвижда затваряне на детски градини само в краен случай. При висока заболеваемост ще се посещават от деца, чиито родители са ваксинирани.

Стойчо Кацаров

Темата коментира в “Нашият ден“ Мария Петрова, адвокат по медицинско право.

“Искам да адмирирам Министерство на здравеопазването, което най-накрая успя да приеме дори един препоръчителен документ. Но трябва да се помисли как ще бъде приведен практически този план в действие.

От правна гледна точка обаче този документ няма нормативна стойност той е просто една препоръка. Един сравнително добър анализ, който да даде прогноза и възможност за това, ако ще има следваща вълна мерките да не са толкова хаотични, колкото през изминалата година."

Когато сме в ниво 4 на 14-дневната заболеваемост – детските градини са затворени и се допуска да работят при 100% ваксиниран или преболедувал персонал и за деца, чиито семейства притежават такива сертификати

“По Закона за здравето в извънредна епидемична обстановка министърът на здравеопазването безспорно може да направи задължителна една препоръчителна ваксина.

Друг е въпросът обаче, че към настоящия момент ваксината за Covid-19 все още е към препоръчителните. От това следва, че никой не може да наложи мярка, освен ако не променят наредбата, която коментира ваксинациите и да въвежда подобни ограничения.

Това, което виждаме в таблицата, няма нормативен характер.

Към настоящия момент няма изгледи да бъдат правени нормативни промени. Можем спокойно да заключим, че това е просто една препоръка."


Заведенията

"Прави впечатление, че казват за заведенията, че ще работят при определен капацитет при 100% ваксиниране на персонала. Ако този персонал са работници или служители на трудов договор, никой работодател не може да задължи своите работници и служители да се ваксинират. Още по-малко с препоръчителна ваксина."

Два дни допълнителен платен отпуск за учители, които ще се ваксинират

"Това звучи меко казано нелепо. Кодексът на труда изобщо не предвижда такава възможност. Продължавам да обяснявам, че ваксината за Covid-19 е препоръчителна.

Възприемането на подобни поощрителни мерки – било то САЩ, било от Англия при нашето действащо законодателство е абсолютно неприемливо. Самият министър Кацаров вчера каза, че то също не толерира подобен род поощрителни мерки.

Въвеждането на подобни неща – само децата на ваксинираните ще ходят на градина, само, притежаващите ваксинационен сертификат ще могат да ходят на работа, ако работят в заведения, учителите ще ползват допълнителен отпуск – тези неща са юридически неправилни, неиздържани и създават изключително много въпроси.

На какво правно основание работодателят ще изисква ваксинационния сертификат на своя работник за препоръчителна ваксина.

Имаме чувствителност на тази здравна информация. Има безкрайно много наредби и други норми, които казват какви са документите, които трябва да представим. Дали за детска градина, дали пред своя работодател, или откъде черпим правото да ползваме определен брой дни платен годишен отпуск.

Ако те ще се дават като платен годишен отпуск Кодексът на труда и наредбите, които регламентират това не предвиждат такава възможност.

Това са опити за стимулация за ваксиниране на населението, но не са най-разумните, защото го противопоставят. Всяко нещо, което нарушава свободната воля и личния избор, когато то е препоръчително, можем да кажем, че се поставя граница между населението и между свободния избор.

Не можем да кажем, че за този, който е избрал да се ваксинира ще има повече ползи. Хората трябва да бъдат равно третирани."


Докъде са правата ни по време на световна пандемия

"В условията на настоящата пандемия всеки един от нас има права. Извънредната епидемична обстановка логично води до налагане на мерки. В пандемия не може да продължим да живеем, както преди. 

Но, когато се налагат тези мерки има основни правни принципи, които трябва да бъдат спазени. Като принципа преди всичко да не се вреди. Не може да се предприемат мерки, чиито резултат да е по-вредоносен от това, което пандемията би донесла.

Следващият принцип е на равнопоставеност на гражданите. Има хора, които не могат да се ваксинират поради здравословно състояние. Да си представим, работещ в заведение, който не може да се ваксинира по обективни причини и шефът му му казва – според таблиците на министъра на здравеопазването, за да мога да работя, трябва да ми представиш сертификат."

Чуйте Мария Петрова в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Наталия Недялкова и Мартин Христов

Диви зеленчуци

Наталия Недялкова и Мартин Христов от софийския квартал Филиповци са съвсем млади, не само в градинарството. Желанието им за работа и за знание е искреното и истинско желание на младостта и това е достатъчно повече от достатъчно условие за изграждането на малката им зеленчукова ферма в близост до гр. Годеч. Стремежът им за чиста храна е..

публикувано на 15.07.24 в 16:45

Master The Failure, или провалът като стъпало към успеха

Провалът като стъпало към успеха разглежда и третото издание на Master The Failure, което предстои на 16 юли . За грешките, уроците и самоусъвършенстването – разговор в "Нашият ден" с Анна Грозданова , организатор на събитието. Грозданова завършва специалност "Хотелиерство и туризъм" в Кипър, след което разработва успешни заведения в София и..

публикувано на 15.07.24 в 10:50

Мальовица посреща първото издание на Националния туристически фестивал

От 19 до 21 юли ще се състои първото издание на Националния туристически фестивал в курортния комплекс "Мальовица", на Меча поляна. В трите фестивални дни в подножието на връх Мальовица ще се съберат туристически дружества от цялата страна, почитатели на активния начин на живот и носители на златни значки от националното движение "Опознай..

публикувано на 15.07.24 в 09:34

Как да се храним в жегите?

В първия ден от народните горещници в "Нашият ден" слушаме съветите на диетолога проф. Теодора Ханджиева-Дърленска за това как да се храним и какво да пием в жегите. Горещото време е голямо предизвикателство за човешкия организъм, а най-уязвими са възрастните хора и малките деца, пояснява проф. Ханджиева-Дърленска. Съветът на..

публикувано на 15.07.24 в 09:10

Велизар Шаламанов: Какво означава да зачеркнеш един народ

Какво се крие зад прецизното нападение на болницата "Охматдит" в Киев? Какво лежи под останките ѝ? Какво представлява пактът "Украински договор" в помощ на Киев, който бе обявен в рамките на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Как пакетът от инициативи, както и ангажиментът за помощ към Украйна, докато надделее срещу агресията на Русия , ще..

публикувано на 15.07.24 в 08:50