„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 4 до 11 юли. Това са някои от акцентите в предаването от 11 юли:
Изложбата „Българските паметници под закрилата на ЮНЕСКО“ беше открита в Епископската базилика в Пловдив. Организатори са Държавният културен институт към министъра на външните работи, дирекция „Права на човека“ – МВнР и Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО. До 15 юли посетителите могат да разгледат фотографиите на българските културни паметници, голяма част от които са предоставени от Иво Хаджимишев. Изложбата се осъществява в контекста на процедурата за вписване на кандидатурата на Епископската базилика и римското мозаечно наследство на Филипопол в индикативния списък на ЮНЕСКО за значими културни и природни обекти.
Асоциация „Българска книга“ избра за свой нов председател Десислава Алексиева. Асоциацията изпрати на 25 юни отворено писмо с покана за среща до политическите партии, на която да се обсъдят ключови въпроси за развитието на книжния сектор.
До 26 септември 2021 г. посетителите на Националния археологически музей ще могат да разгледат изложбата на испанския артист Мигел Анхел Бланко „Lapis specularis. Подземната светлина“. Произведенията му са изработени от lapis specularis – селенит или лунен камък, силно прозрачен кристализиран гипс, който предизвиква революция във всекидневието на древните римляни. С експозициите Мигел Анхел Бланко си поставя двойна цел: от една страна да проучи пластичните и поетичните качества на селенита, а от друга да насочи вниманието към Древната история.
На 6 юли започна филмовият фестивал в Кан. Той ще продължи до 17 юли при безпрецедентни мерки за сигурност, а българската премиера в рамките на конкурсната програма „Особен поглед“ очакваме на 14-и. Това е „Жените наистина плачат“ на Мина Милева и Весела Казакова.
Излезе новият еднотомен вариант на „Енциклопедия България“. Събраният в нея материал е плод на дългогодишния труд и задълбочените научни познания и изследвания на изявени български учени и специалисти от БАН, Софийския университет, други висши учебни заведения и от водещи културни институции, автори и консултанти на тази мащабна и впечатляваща книга. Енциклопедия „България“ предлага на читателя богата, актуална и проверена информация за Република България – за нейната природа, история, стопанство, наука и култура. Вместо азбучно статиите са подредени тематично.
На 22 юни в СГХГ се откри изложбата „Храна: насъщност, общуване, ритуал“. Изложбата представя произведения на български автори тематизиращи храната – от натюрморти до инсталации. Изложбата може да бъде разгледана до 2 август.
„Следите на скитника. Критика и публицистика“ е името на наскоро издаденият сборник с теоретични статии и публицистични текстове на Сирак Скитник. Сирак Скитник (1883-1943) е дългогодишен съредактор на сп. „Златорог“, първи директор на Националното радио, артистичен секретар на Народния театър, художник и авторитет по темите на културата и изкуствата в периода между двете световни войни.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 11 юли.
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например хип-хоп културата – движение, естетика, светоусещане, зародило се още през 60-те и 70-те години на ХХ век в Щатите. Да бъдем дори още по-конкретни в примера си. Да вземам вербалното проявление на..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни 2025 година.. Идеята на организаторите е фестивалът да се провежда всяка година и да дава възможност на публиката в Стара Загора да гледа подбрани спектакли с..
Новоизлязлата монография "Българската драматургия" на чешкия професор и мисионер Франк Волман ще бъде представена на 30 април от 18.00 ч. в Музея на Драматичния театър – Пловдив. Това е първата систематизирана история на българската драматургия, написана преди близо 100 години. Задълбочено проучване на драмата и драматичния дискурс у нас за..
Последното заглавие в репертоара на Сатиричния театър "Алеко Константинов" е пиесата на Алдо Николай "Любов до край". Този текст за първи път се превежда и поставя в България. Премиерата е на 30 април на камерна сцена . Сценичният вариант, постановката и музикалната картина са на режисьора Николай Ламбрев-Михайловски, а сценографията на Чайка..
Фондация "Академия "Аскеер" обяви номинациите за тазгодишните награди "Аскеер", които се присъждат на най-добрите постижения в театралното изкуство за изминалия творчески сезон. Тази година "Академия Аскеер" удостоява с почетен "Аскеер" актьора Марин Янев. Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство се присъжда на..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Художничките Ива Колоренчова и Маркета Варадиова представят съвместна инсталация в изложбеното пространство на Чешкия център, вдъхновена от пейзажа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg