14 юли – националният празник на Република Франция – Денят на превземането и разрушаването на затвора Бастилията през 1789 година. Щурмът на разгневените парижани започва около обед и до вечерта крепостта е превзета, а по-късно през нощта е и разрушена. Камъните от стените ѝ са използвани за построяването на сгради и мостове в околността.
Този акт се смята за символ на раждането на Френската революция, и малко по-късно – на Първата френска република. Празникът е повод за много празненства: балове, концерти, заря, президентски речи и военни манифестации, които и през тази година няма да се състоят със съответната тържественост, както е било през много други години и времена…
Какво означава за французите, а и за всички европейски народи събарянето на Бастилията и началото на Френската революция?!? Историците много спорят за събитията от 19-и век, но в едно са единодушни и до ден-днешен – че 19-и век е векът на индустриализацията и на революциите – революции в Италия (по това време част от Хабсбугската империя), революционни ситуации в Германия, въстания в Полша, Гърция, Сърбия, България, Декабристко движение в Русия – буржоазни, национални и всякакви други революции – и всичко това под оформилия се девиз от 1789 година – "Свобода, равенство, братство" (Liberté, égalité, fraternité)
Днес – Франция, родината на френската революция живее в управлението на Петата република – нейните борби и надежди са продължили доста години след събарянето на Бастилията. Може би французите са посочили на другите европейски народи, че – за свободата, равенството и братството се воюва всеки ден, и така – вече малко над 230 години.
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Началото на годината е време за предположения и надежди. В рубриката "Моментна снимка" с драматурга Майя Праматарова се коментират спектакли от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg