Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Страхил Делийски: Свободата беше редуцирана до свобода на пазара

Картината на политическите предпочитания не е адекватна на структурата на българското общество

Страхил Делийски
Снимка: БГНЕС

Свободният избор на политически партии и коалиции по време на избори и свободната политика извън тях. Устойчивите изводи от настоящите избори са: 6 формации в парламента и ниска избирателна активност

Доколко е възможно свободният избор да въздейства върху политиката? Политологът Страхил Делийски коментира темата в "Нашият ден":

"В теорията и практиката на демокрацията един от големите въпроси е "Дават ли изборите избор?". Какво значи политическият избор? Можем ли да говорим за напълно свободен политически избор, при положение че той е ограничен от някакви параметри – на културата, на колективните представи, на законодателството... 

Не трябва, струва ми се, толкова да преживяваме ритуала Демократични избори като начало и край на нови епохи или самоосъществяване на принципа на свободата... Има много по-сериозни избори, които касаят политическия ни живот, общия ни живот, отколкото изборът с бюлетин/машина – той е функция на всички останали избори, които правим или не правим през останалото време. Това трябва да започнем да разбираме като граждани. Още по-важно е да го разберат нашите кандидати – онези, които избираме.

Ниската избирателна активност в случая е функция на две основни неща – едното е свързано с усещането, че няма избор на практика, че това, което избираме, не представя нашите интереси. Другото е свързано с натиска върху един друг тип политическо поведение – в т.нар. "ромски махали". Не е тайна, отчетливо се вижда, че става въпрос за десетки хиляди гласа, които не отидоха в ЦИК този път. Просто защото механизмът на подаването на този вот беше прекъснат – става въпрос за купуването на компактни групи гласоподаватели. Това не е избор, а ситуация, в която едни хора се превръщат в инструмент на липсата на избор."

Картина на предпочитанията

"Резултатите от изборите и структурата на политическото представителство в парламента са своеобразна картина на политическите предпочитания. Тя не е адекватна на структурата на българското общество. Защото можем да видим свръхпредставено икономическо малцинство в този парламент и едно изключително непредставено огромно икономическо мнозинство, чиито интереси, потребности, мечти не ги виждаме в програмите на политическите партии."

Големият проблем

"В крайна сметка онова, което наричахме пазарна икономика, а то е капитализъм, това е свободен пазар плюс държава (или представители, които избираме), които да пазят този свободен пазар от посегателството на лоши очи и ръце. За съжаление в един момент се оказа, че свободата до голяма степен беше редуцирана до свободата на пазара. За да си политически свободен, не е достатъчно да си само потребителски свободен."

Чуйте повече в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ледът, който говори: Как климатът трансформира Антарктида

В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и борбата с климатичните промени. Като консултант на няколко международни фондации и експерт с опит в тропически и полярни региони, Лида споделя как климатичните промени влияят на крехката екосистема..

обновено на 13.01.25 в 11:59

Историята на "Едно Дърво" – от хекатон до платформа за промяна

Фондация "Едно Дърво" е иновативна инициатива, чиято цел е да повиши осведомеността за значението на дървесната растителност в градовете и да насърчи по-доброто планиране, проектиране и управление на зелените системи. Александър Петров, един от съоснователите на фондацията, сподели своите виждания и предизвикателствата пред организацията в интервю..

обновено на 13.01.25 в 11:16
Бойко Станкушев, Калоян Константинов и Димитър Ганев (от ляво надясно)

Политиката, като обществено благо

Политиката, като обществено благо – примери, стратегии, хоризонти, пасиви и възможности. С Даниел Ненчев разговарят политологът Димитър Ганев, философът Калин Янакиев, журналистите Бойко Станкушев и Калоян Константинов. Директорът на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев препоръчва на изкушените от политиката да не пренебрегват древните..

публикувано на 13.01.25 в 10:40
Антон Митов и Радослав Диков (вдясно)

Антон Митов представя: Да дадем всичко от себе си

В Деня на камилата, който празнуват в един индийски щат, Деня на немската ябълка и Деня на думата благодаря водещият Антон Митов и фейлетонистът Радослав Диков говорят за превозните средства, трафика, пешеходците, правилата и пътната маркировка в столицата и в страната. Да биеш французите на играта петанк в Париж – спомен за социолога Йордан Марков и..

публикувано на 13.01.25 в 09:58