Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Красимир Петров: Не очаквам през следващата година движение на лихвите в посока нагоре

Как ще се отрази влизането на еврото на ипотечните и потребителските кредити

Тихомир Тошев: Жилищният пазар от последните 3 години е балон! Икономиката в дълбоката си основа е болна

| обновено на 15.07.21 в 15:14
Снимка: архив

Как ще се отрази влизането на еврото на ипотечните и потребителските кредити? 

Проф. Красимир Петров, икономист, и Тихомир Тошев, кредитен консултант, коментират темата в "Нашият ден":

Тихомир Тошев: "Аз лично не очаквам да има някакво сериозно отражение върху ипотечните кредити, тъй като сега ние имаме възможността заради ситуацията на нашия пазар да имаме едни от най-ниските лихви в региона – Румъния, Сърбия, Гърция, Турция, Северна Македония. Естествено, влизането в еврозоната ще ни даде предимството да имаме пряк и по-добър достъп до ресурс от Европейската централна банка. В дългосрочен план това най-малкото ни гарантира, че лихвите ще се запазят добри, ниски и близки до средноевропейските.  

Засега на българския пазар няма такава индикация, че лихвите ще тръгнат нагоре. Депозитите нарастват – вече са над 65 млрд. лв. – в същото време раздадените ипотечни кредити са под 13 млрд. лв., потребителските кредити също са под 13 млрд. лв. Т.е. имаме свъхликвидност в банковата система, доста конкурентна среда и аз лично не очаквам през следващата година движение на лихвите в посока нагоре. Естествено, те невинаги ще останат толкова ниски. Лихвите по депозитите невинаги ще стоят нула. Напоследък се говори и че ще трябва да плащаме такси, ако държим по-големи суми като депозити. 

Но сегашната пазарна ситуация, с голямата ликвидност, с голямото търсене и конкурентност между банките – очаквам лихвите да останат такива и през следващата година. Не виждам нищо обезпокоително в пазарната ситуация. Засега пазарът е изключително стабилен. Виждаме в един наистина много активен, доста горещ пазар на имоти, и търсене на ипотечно кредитиране, но все още това не изглежда като балонно търсене и не е притеснително."

Проф. Красимир Петров: "Аз бих противоречил за жилищния пазар. Жилищният пазар не сега от момента, а от последните 3 години е балон! Нашият пазар е на нива осезаемо по-високи от пика на предходния балон от 2008 г. Няма как експерти да твърдят, че един ръст на жилищата от 25 до трийсет и няколко процента годишно не е балон. Няма как да противоречат, че това не е пренагряване на пазара. 

Второто, на което обръщам внимание, е, че това, че ние не очакваме лихвите да се качат догодина, не означава, че не трябва да се притесняваме. Когато човек взема ипотека, той не го прави за 1 или 2 години, а за 10-15-20 и повече години. И както е тръгнала вече инфлацията в България и в Европа, ако лихвите се качат с 3-4-5% от тук нагоре, и се удвоят плащанията по ипотечните кредити, ще може ли кредитополучателят да обслужва двойна ипотечна сума

Тази инфлация (вече между 10 12%) е симптом на икономически проблем, симптом на икономическа нестабилност. Икономиката в дълбоката си основа е болна. Ние печатаме колосално количество пари, макар и в рамките на закона. Т.е. паричната маса се качва приблизително с 1 млрд. на месец (над 10 млрд. за последната година. Това е симптом, че ние маскираме някакви фундаментални проблеми в икономиката. Това не може да продължава твърде дълго."

Още съвети за ипотечните и потребителските кредити, коментар на репликата на Бойко Борисов, че ни очаква глад, ще има ли всеобщо обедняване на българския народ – чуйте подробно от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51