Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Главен герой

Любомир Николов: Обичайното не ми е интересно

Да пишеш кратко е уважение към читателя

Любомир Николов
Снимка: изд. Сиела

Главен герой на "Нашият ден" е писателят и психолог Любомир Николов. Той представя новата си книга, по-точно първия си роман "Крайни мерки". Любомир Николов е автор на сборниците с разкази: "Фламинго за обяд" , "Щастливите хора", „Въжеиграчът Карой", „Очи на сляп, език на болен” и "Натюрморт с мъже", номинирани за наградата "Хеликон" през 2010, 2012 и 2014 г., както и на сборника с новели „Слънчев бряг – код жълто”  2013 г. Носител е на наградата „Чудомир” и на други литературни награди.

"Мислим се за монолитни и правилни, следваме свои ценности и ставайки сутрин, започваме новия ден с подредбата на предвидимия свят от вчера. Има обаче неща, които са неподредени: останките от разбил се самолет, петната кръв, пръснатите топчета по пода, звукът от шамар и счупената кост, всичко счупено, взривено, хвърлено и разбито на части. Има свят, който се създава, като се счупи тоя. И тогава проглеждаме пак. Има странно спокойствие в повредената хармония."

Има нов свят за разказване и Любо Николов пак е намерил невъзможните герои за тази невъзможна история. Красива, многопластова, неочаквана и хипнотично убедителна.

Любомир Николов разказа повече и за опита си като психолог, който му е помогнал и за писането на литературни произведения:

"Аз съм малко Меркуриев тип – всичко правя малко по-бързо, отколкото трябва. Така и пиша. Мисля, че краткият разказ е нещо наистина красиво, ако се направи както трябва. И това е едно уважение към читателя.

Общото между хумористичните и фантастичните разкази е моето пречупване на света, защото обичайното не ми е интересно. Фантастиката ми трябва малко като футурология, да ми доразвие идеите. Един разказ става лесно на базата на "Какво би било, ако...". И ако се измести малко в бъдещето. А хуморът блика от това, че хората са адски сериозни, че се адски убедени колко са правилни... Аз не робувам на принципи, защото когато човек смята нещо винаги за правилно, той не е гъвкав."

Снимки – изд. "Сиела".

Чуйте повече в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

85 години от рождението на Георги Заркин – поетът на съпротивата

На 3 април в 18:00 часа Чешкият център ще отбележи 85 години от рождението на политическия затворник, журналист и поет Георги Заркин, убит без съд и присъда по време на комунистическия режим в България. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в..

публикувано на 03.04.25 в 11:13

Какво прави едно изкуство "кич"? Размисли чрез експозиция

"Тази изложба щеше да е кич" е кураторски проект на Андрея Гандева. Събитието е днес от 18:30 часа . С него се открива и новата локация на арт пространството КО-ОП на адрес: бул. "Димитър Петков" № 62, София. Изложбата проследява различни социокултурни политики, процеси и течения, оставили трайни следи във всички аспекти на живота ни. Тя..

публикувано на 03.04.25 в 09:55

Най-важните европейски сюжети, втъкани в гоблени

До 3 август в Националната галерия "Квадрат 500" е експонирана уникална колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени), създадени между XVI и XVIII в. Старинните гоблени постъпват в колекцията на НХГ през 60-те години на ХХ век от Българската народна банка, като част от фондовете на неосъществената Национална галерия за декоративно и приложно..

публикувано на 03.04.25 в 09:51

Фотокниги, номинирани за Dummy Award 2025, ще бъдат показани в изложба

На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..

публикувано на 02.04.25 в 16:33

Театралният фестивал Ex Machina се открива в Пловдив

Едно от основните автентични предназначения на Античен театър Пловдив – да бъде платформа за изява на антични театри, не се е реализирало от векове, след като през IV век част от иначе добре запазения и реставриран Античен театър е разрушен. Връщането на традицията е по инициатива на Античен театър "Огнян Радев " , който организира фестивала Ex..

публикувано на 02.04.25 в 14:29