Главен герой на "Нашият ден" е писателят и психолог Любомир Николов. Той представя новата си книга, по-точно първия си роман "Крайни мерки". Любомир Николов е автор на сборниците с разкази: "Фламинго за обяд" , "Щастливите хора", „Въжеиграчът Карой", „Очи на сляп, език на болен” и "Натюрморт с мъже", номинирани за наградата "Хеликон" през 2010, 2012 и 2014 г., както и на сборника с новели „Слънчев бряг – код жълто” 2013 г. Носител е на наградата „Чудомир” и на други литературни награди.
"Мислим се за монолитни и правилни, следваме свои ценности и ставайки сутрин, започваме новия ден с подредбата на предвидимия свят от вчера. Има обаче неща, които са неподредени: останките от разбил се самолет, петната кръв, пръснатите топчета по пода, звукът от шамар и счупената кост, всичко счупено, взривено, хвърлено и разбито на части. Има свят, който се създава, като се счупи тоя. И тогава проглеждаме пак. Има странно спокойствие в повредената хармония."
Има нов свят за разказване и Любо Николов пак е намерил невъзможните герои за тази невъзможна история. Красива, многопластова, неочаквана и хипнотично убедителна.
Любомир Николов разказа повече и за опита си като психолог, който му е помогнал и за писането на литературни произведения:
"Аз съм малко Меркуриев тип – всичко правя малко по-бързо, отколкото трябва. Така и пиша. Мисля, че краткият разказ е нещо наистина красиво, ако се направи както трябва. И това е едно уважение към читателя.
Общото между хумористичните и фантастичните разкази е моето пречупване на света, защото обичайното не ми е интересно. Фантастиката ми трябва малко като футурология, да ми доразвие идеите. Един разказ става лесно на базата на "Какво би било, ако...". И ако се измести малко в бъдещето. А хуморът блика от това, че хората са адски сериозни, че се адски убедени колко са правилни... Аз не робувам на принципи, защото когато човек смята нещо винаги за правилно, той не е гъвкав."
Снимки – изд. "Сиела".
Чуйте повече в звуковия файл.
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg