Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременната българска дипломация – разказва проф. Анна Кръстева

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 19 юли е Денят на Българската дипломация. На 19 юли 1879 година княз Александър Първи Батенберг издава указ, с който се назначават първите дипломатически представители на новосъздаденото княжество България – в Цариград, в Белград и в Букурещ. Със същия указ са назначени и първите трима български агенти (т.е. дипломати в трите столици). Затова от 1999 година тази дата се отбелязва като Ден на българската дипломация.

Проф. Анна КръстеваОт 1879 до днешни дни българската дипломация минава през много етапи в своето развитие – от сателитна дипломация на Третия райх, през "послушна" дипломация на Москва – днес България има свои мисии, консулства, и посланици на добра воля в над 135 държави по целия свят.

За съвремието на дипломацията в днешния 21-ви век разказва в „Нашият ден“ политологът Анна Кръстева – преподавател в Нов български университет и в Софийския университет.

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – БГНЕС и ЕПА/БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

90 години Българско национално радио: празнично издание на програма "Христо Ботев"

Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е  празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев.  Чуйте предаването от звуковия файл. Снимки – Мария Мира..

публикувано на 25.01.25 в 12:00
 Валентин Вълканов

ГЕРБ са проевропейски настроени само когато имат сметка от това

Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..

публикувано на 25.01.25 в 09:05
Снимката е илюстративна

Радост! В Гърция

В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..

публикувано на 24.01.25 в 17:20
Вили Борисова (вдясно) и Мария Мира Христова

За стажовете в радиото и в живота

Студентката по журналистика и стажант-репортер в програма "Хоризонт" Вили Борисова и майка ѝ - кардиологът д-р Райна Сивова, повдигат завесата към делниците и мечтите в едно българско семейство. В откровен разговор за трудностите, радостта, възпитанието и силата на житейския избор слушателите могат да се убедят в силата и важността на майчината..

публикувано на 24.01.25 в 16:25
Владимир Митев

Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток

Какво да очакваме от политическите процеси в Румъния и Близкия изток? Владимир Митев коментира настоящата ситуация в Румъния като цяло и конкретно засилването на т.нар. "суверенисти" в страната. Във втората част на разговора Владимир Митев отговаря на въпроса какво можем да очакваме от сегашната хаотична обстановка в Близкия изток след падането на..

публикувано на 24.01.25 в 15:56