В началото бе ловът и ловът бе началото... В зората на човечеството нашите предци са ловували заради оцеляването си. С времето и развитието на обществото ловът и риболовът постепенно отстъпват на скотовъдството и земеделието основната си роля по изхранването ни, за да се стигне до индустриалната ера, в която се превръщат в занимания с една-едничка цел – забавление.
Това често е за сметка на дивия свят, но истинските ловци, докато се забавляват, постепенно опознават природата и обитателите ѝ, разбират закономерностите и взаимовръзките между тях, проумяват ролята и значението на човека в тези процеси. Така се стига до разбирането, че тя, природата, все повече и повече зависи от нас, хората. Прозират истината, че „От природата не трябва само да се взема, а трябва и да се дава!”
Това, в кавичките, е и девизът на Старозагорското сдружение на ловците и риболовците, завещан им от мъдрите деди, основали през 1896 година една от първите в България ловно-стрелчески организации. Още тогава умните и милеещи за природата ловци започват да схващат лова като общуване – с красотите природни, с дивите животни, с другарите си. Затова, вече сдружени, започват с просветна дейност, изграждане на фазанария, развъдник за зайци, едродивечово стопанство...
Така работят и до днес, а се надяваме да продължат и занапред!
Честита годишнина, старозагорски ловци и риболовци!
Наслука!
В живото предаване от Стара Загора става дума за историята на Сдружението на ловците и риболовците в Града на липите, за създателите, за днешната им работа, успехи и предизвикателства, за любовта и грижите към родната природа, за другарството и още много други неща. Кои са събеседниците, ще узнаете сами.
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..
За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg