Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 427

Една самодива от Странджа

Снимка: БНР

Единствената българка, носител на наградата „Грами“, има биография, достойна за филмов сериал. Родена в с. Богданово, тя върви по житейския си път ту като обикновена българка, ту като необикновен творец, покорил сърцата на публиката на всички континенти. 

Наричана “посланик на България и българската песен”, възпитаничката на школа за медицински сестри, получава първата си награда, когато е 22-годишна, на събора надпяване в с. Граматиково. Тя печели конкурса на Ансамбъла за народни песни на Българското национално радио и от 1960 г. в продължение на 30 години е негова солистка. Прави много записи за Фонда на БНР, издава няколко грамофонни плочи в “Балкантон”, снима филми за БНТ. Нейната песен "Калиманку, Денку", в обработка на Красимир Кюркчийски, впечатлява особено много швейцарския продуцент Марсел Селие, който я нарежда сред любимите си в поредицата албуми на "Мистерията на българските гласове".

Обявена за „неземен глас“, Янка Рупкина работи със световни музикални величия като Джордж Харисън, Кейт Буш, Крис де Бърг, нейна песен звучи във филм на Анджелина Джоли.

Разбира се, не всичко в живота на странджанската самодива е слава и рози. На 21 декември 1971 г. тя оцелява в жестоката самолетна катастрофа на летище София, при която загиват Паша Христова и половината музиканти от Оркестър „София“.

В епизод 427 „Трамвай по желание“ среща своята публика с неповторимата народна певица Янка Рупкина.

Чуйте предаването в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват Деня на европейските автори

Днес, 31 март, Центърът за развитие на човешките ресурси, Столичната библиотека и ПЕН Центърът отбелязват инициативата "Ден на европейските автори". За събитието и акцентите в програмата разказва Блага Евтимова, началник на отдел "Информационно обслужване" в Центъра за развитие на човешките ресурси. С нея разговаря редакторът Ани..

обновено на 31.03.25 в 08:56
Мариана Светославова и Емил Янев

Нежност – между иронията и шока

"Да летиш с плавници" на режисьорката Мария Аверина неотдавна беше избран за най-добър български документален филма на фестивала Master of Art в София. Лентата е създадена по идея на журналистката Мариана Светославова, която става и сценарист - тя научава за Мишев от Фейсбук и е силно впечатлена от забележителната му световна кариера. В "Трамвай..

публикувано на 30.03.25 в 16:45

Фалшификации, корупция и военно напрежение – как киното говори за тях?

Как чрез средствата на кинематографията могат да бъдат отразени социално значимите теми, дълбоко свързани с реалността, в която живеем? Филмите в международната селекция на 29-ия София филм фест дават отговор на този въпрос. Историите на три от заглавията в програмата на фестивала отвеждат зрителите в Беларус, Албания и Сърбия, където теми са..

публикувано на 30.03.25 в 09:05

Антон Угринов поставя "Канкун" от Жорди Галсеран

Театрално сдружение Enso и I Am Studio представят спектакъла "Канкун" по едноименното произведение на известния каталонски драматург Жорди Галсеран. Постановката е режисирана от Антон Угринов. Сценографията е на Илияна Кънчева, а музиката е създадена от Калин Николов. В ролите се превъплъщават Александра Димитрова, Камелия Хатиб, Веселин Петров..

публикувано на 30.03.25 в 08:45
Credo Bonum Gallery –

Места, знание, видимост

Названията на две настоящи изложби препращат към времена, места и неща, които ще видим или няма да видим. А галериите, в които са представени, препращат назад в миналото - във времето, когато бизнесът в България започна да обръща по-сериозно внимание на съвременното изкуство. Изложбата "Време усукано около място, усукано около време" на Калина..

публикувано на 29.03.25 в 17:05