Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Театър на село

Среща с театъра като интердисциплинарен диалог ни предлага 22-ото издание на „Шекспировия театрален фестивал“ на школата „Петровден“, който се провежда в село Паталеница, област Пазарджик. Идеята на фестивала е да срещне студенти по актьорско майсторство, специалисти от различни краища на света и деца, които са заинтересовани от театралното изкуство. През годините Шекспировия театрален фестивал работи с различни детски школи, професионални трупи от Обединеното кралство и Сорбоната. Тази година гост режисьор на събитието е Тери Фендър от Обединеното кралство. Заедно с нея български студенти по актьорско майсторство, ще представят постановката „Комедия от грешки“ на 23-ти и 24-ти юли от 21 часа в двора на основно училище „Константин Величков“ Паталеница. Тези срещи в рамките на школата с различни хора то света, ставаха по различни проекти, идва момент, когато нещата трябва да се преобърнат да има нещо ново, твърди Инна Церовска, за експеримента, наречен „Шекспиров театрален фестивал:

„Идеята за школата ни хрумна случайно с Христо Церовски, не си представяхме, че ще се превърне в такава традиция. Но творците, които се събират тук, оставят много силна емоция, тези актьори успяват да научат неща, които в други пространства не се случват в България, учат се на нови неща, защото нещата са различни, винаги сме се стремели да направим това, което са правили Шекспировите театри, първоначалната концепция за театър навън. С предстоящото представление „Комедия от грешки“ публиката ще се залива от смях и ще си вземе своите поуки, ще припознаят себе си и собствените си грешки.“

Автобус ще извозва желаещите да гледат представлението в Паталеница от центъра на Пазарджик в 20 часа и на 23-ти и на 24-ти юли. Фестивалът среща и деца с любимото театрално изкуство на сцената. Тази година ще се включат актрисите и децата от театрална школа „Пластелин“ към Пазарджик.

Тери Фендър стои в челните редици на актьорското обучението във Великобритания през последните двадесет години, като сред различните ѝ позиции са тази на директор на Guildford School of Acting към Университета в Съри, а в момента тя ръководи Академията по музикално и театрално изкуство на университета Falmouth.

В постановката участва екип от талантливи млади актьори. Ветеранът сред тях, с най- много участия в Паталеница, е актьорът от Сатиричен театър „Алеко Константинов“ Константин Икономов. С други участия през годините са Самуела-Ивана Церовска, Крис Атанасов, Велизар Емануилов и Татяна Йолинска. Хореографията е поверена на Калина Георгиева, част от екипа на Атом театър. Сценографията и костюмите са дело на Теодора Лазарова и Илина Грозева. Композитор е Милен Апостолов, който в последните години активно пише музика за театър и кино, носител на „Икар“ 2020 за театрална музика.

Повече за събитието разказва Инна Церовска, ръководителят на школата „Петровден“ в „Артефир“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Искра Джанабетска

Силата на детската литература: Месеца на книгите и новите послания

Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..

обновено на 03.04.25 в 12:19

85 години от рождението на Георги Заркин – поетът на съпротивата

На 3 април в 18:00 часа Чешкият център ще отбележи 85 години от рождението на политическия затворник, журналист и поет Георги Заркин, убит без съд и присъда по време на комунистическия режим в България. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския договор в..

публикувано на 03.04.25 в 11:13

Какво прави едно изкуство "кич"? Размисли чрез експозиция

"Тази изложба щеше да е кич" е кураторски проект на Андрея Гандева. Събитието е днес от 18:30 часа . С него се открива и новата локация на арт пространството КО-ОП на адрес: бул. "Димитър Петков" № 62, София. Изложбата проследява различни социокултурни политики, процеси и течения, оставили трайни следи във всички аспекти на живота ни. Тя..

публикувано на 03.04.25 в 09:55

Най-важните европейски сюжети, втъкани в гоблени

До 3 август в Националната галерия "Квадрат 500" е експонирана уникална колекция от западноевропейски текстилни пана (гоблени), създадени между XVI и XVIII в. Старинните гоблени постъпват в колекцията на НХГ през 60-те години на ХХ век от Българската народна банка, като част от фондовете на неосъществената Национална галерия за декоративно и приложно..

публикувано на 03.04.25 в 09:51

Фотокниги, номинирани за Dummy Award 2025, ще бъдат показани в изложба

На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните международни награди за непубликувани фотокниги, която се организира ежегодно от Музея на фотокнигата в Кьолн. PhotoBookMuseum е основан през 2014 г. в Кьолн като неправителствена организация, която..

публикувано на 02.04.25 в 16:33