Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Градската галерия в Поморие отваря врати за изложбата „Кристо – изкуство и корени“

3
Снимка: Wolfgang Volz / @ChristoandJC

Спомен за вълшебникът, който опакова светове и научи хората да ходят по вода – Христо Явашев. Творбите на Кристо оживяват в изложбата „Кристо – изкуство и корени“ в Градска художествена галерия „Дечко Стоев“ в град Поморие в рамките на специалната лятна културна програма „Море от вино“. Изразът модерно изкуство е много широкообхватен, но Кристо има лично отношение и лично изразяване, самата му идея е новаторска твърди художникът Милчо Талев днес:
„Всеки един голям автор е тръгнал отнякъде и искаме хората да забележат, че Кристо има здрава академична основа, която постепенно се е развила в такава модерност, авангардност. Ще покажем етюди, портрети от неговите студентски години, живопис, маслени бои, след това стигаме до мащабните му проекти, които са най-разпознаваеми. Но ние искаме да представим цялата палитра от негови творби, за да разгледат хората неговото развитие през годините. Основен повратен момент при него е престоят му в Париж, когато се сблъсква с друг вид западна култура, с друго изразяване, тогава решава да скъса с класиката, това прекъсва академичната нишка, защото той започва да прави арт инсталации, проекти на съвременното изкуство, но той не скъсва изцяло с академичния си период, а го пренася към новото си амплоа, преплита елементите на класическия рисунък в новите му проекти.

Изложбата „Кристо – изкуство и корени“ се открива на 23 юли в 18 часа в Градска художествена галерия „Дечко Стоев“ в град Поморие, като част от културната лятна програма „Море от вино“, която ще приключи официално на 17 септември с международния пленер по живопис и скулптора – „Светът е море“ в град Поморие.
За експозицията, личността на авангардиста Кристо и програмата на фестивала „Море от вино“ в община Поморие, ще научите повече от разговора с Милчо Талев, директор на Градската художествена галерия „Дечко Стоев“.


Снимки: Wolfgang Volz, pomorie.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56