На 17 юли се проведе петото поредно състезание по улов на речна риба на Рачковия вир на река Вит при село Ъглен.
Организатори на събитието, проведено под патронажа на кмета на община Луковит, са кметство Ъглен, НЧ "Отец Паисий 1926", ЛРД "Сокол" – Луковит и ЛРД – Ъглен и местни бизнесмени. Надпреварата се провежда традиционно всяка година, с изключение на миналата заради пандемията.
Сред участниците се открои най-многобройната категория – детската. И тъкмо това е най-голямото достойнство на тези празници, защото покрай тръпката от потъването на плувката и изваждането на уловената риба в детските очи личи не толкова стремеж за улов, а Любов! Любов към реката, към природата, към животните и не на последно място – любов към родното място.
А как няма да обичаш това място, след като веднъж си видял каньона на реката, която почти обгражда селото? Това приказно дефиле, което те кара да ахваш от възторг!
Трябва да свалим шапка пред родителите на хлапетата-риболовци, защото те ги учат на най-важното – че трябва да пазим това богатство, да се грижим за него, да помагаме с каквото и както можем то да оцелее.
Всичко това става ясно от думите на децата и начина, по който говорят. Какъв трепет и обич има в думите на победителя Иван Христомиров Добрев, неговото по-голямо братче Петър и на заелия второ място Никола Нанков Илиев. Те говорят не само за реката и природата около тях. С болка и искрено възмущение говорят и за онези, които хищнически посягат на това богатство – бракониерите. И как по детски се борят с тази напаст. По детски, но се борят!
Тази любов им предават и другите събеседници – кметът на селото Красимир Кръстев, мъдрецът Йото Пацов, "риболовният професор" Сергей Въчовски, както и всички ловци и риболовци от Ъглен и Луковит.
Наслука, млади колеги!
Чуйте предаването от звуковия файл.
Снимки – Йото Пацов
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg