Един от най-големите български режисьори проф. Красимир Спасов посреща днес 80-ия си рожден ден.
Роден е във Варна в семейство на артисти. През 1966 година завършва Театралната академия, тогава ВИТИЗ, в класа на проф. Сашо Стоянов и за своите над 50 години, отдадени на театралното изкуство, е създал повече от 100 постановки на пиеси от български, руски, западноевропейски и американски автори, между които: „Дон Жуан, или Любовта към геометрията“ от Макс Фриш, „Обърни се с гняв назад“ от Джон Осбърн, „Стъклената менажерия“ и „Трамвай „Желание“ от Тенеси Уилямс, „Полет над кукувиче гнездо“ от Кен Киси, „Любовникът“ и „Лека болка“ от Харолд Пинтър, „Танго“ и „Стриптийз“ от Славомир Мрожек, „Двама на люлката“ от Уилям Гибсън, „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг, „Хеда Габлер“ от Хенрик Ибсен, „Престъпление и наказание“ по Достоевски, „Вуйчо Ваньо“ и „Чайка“ от А. П. Чехов, „Много шум за нищо“ и „Мяра за мяра“ от Шекспир, „Солунските съзаклятници“ от Георги Данаилов, „Старчето и стрелата“ от Никола Русев и други.
Работил е като режисьор в драматичните театри в градовете Добрич, Варна, Русе, Бургас, Видин, Благоевград, Габрово, в столицата – в Сатиричния театър, театър „Сълза и смях“, театър „София“, в Народния театър „Иван Вазов“, а от 1985 година до днес името му е трайно свързано с театър „Българска армия“.
Проф. Спасов е и дългогодишен преподавател и ръководител на класове в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.
„Артефир“ поздравява проф. Спасов с 80-годишния му юбилей и му пожелава здраве, сили и вдъхновение за още много години напред!
По случай рождения му ден в ефир го поздравиха трима от актьорите, с които режисьорът е работил през годините в театъра – Йоана Буковска-Давидова, Георги Къркеланов и Стефка Янорова.
Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..
Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..
Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на 2 април 1933 година. Завършва гимназия през 1952 г. Следва право в Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..
Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..
В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
Представете си ярко розово езеро със захарно бели облаци… във водата. Трудно е дори за разюздано въображение. А такова място съществува! Селото около..
Първите стипендии "Контрасенсус" за млади учени и насърчаване на изследователското любопитство, в чест и памет на проф. Ивайло Дичев, бяха връчени в края..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg