На 6 юли в Националната музикална академия „Панчо Владигеров“ с подкрепата на Швейцарското посолство се състоя концерт, обвързан и с честванията по повод 100-годишнината на учебното заведение. „Много съм щастлива, че този концерт ще се състои, защото това е третият път, в който се опитваме да го организираме. Заради ситуацията с Covid ни се наложи да го анулираме два пъти. Първоначално той беше замислен да се проведе през месец март 2020 по случай 50-годишнината на франкофонията. После решихме да го организираме през март 2021 и си казахме, че това ще бъде повод да го обвържем със 100-годишнината на Националната музикална академия. За съжаление пак не се получи заради наложените санитарни правила. Но аз не се отказах и смятам, че намерихме най-подходящия момент за този концерт, защото сме даже по-близо до историческата дата на 100-годишнината на Националната музикална академия и в същото време – до нашия национален празник на Швейцария 1 август!“ – сподели посланичката на Швейцария Нейно превъзходителство г-жа Мюриел Берсе Коен.
Програмата на концерта включваше две творби от Швейцарски композитори и от двама български автори. Емил Джордж Атанасов, Инес Симеонова изпълниха за първи път в България Пиеса за цугтромбон и пиано от Александър Мастранджело, а Гергана Несторова представи за втори път Квадрига от Маргрит Цимерман. Българските произведения прозвучаха в изпълнение на: Николай Желязков – Пет импресии от Марин Големинов, а Филип Филипов, Илина Илиева, Момчил Пандев и Михайл Стефанов предложиха Клавирен квартет от Любомир Пипков.
Документален запис от концерта можете да слушате в предаването „Метроном“ на 29 юли от 19.30 по програма „Христо Ботев“. В звуковите файлове може да чуете интервютата с Гергана Несторова и Нейно превъзходителство г-жа Мюриел Берсе Коен. Благодарности на Снежина Здравкова за превода от френски език.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg