В рубриката Главен герой днес влиза генерал-майор д-р Груди Ангелов, началник на Военна академия „Георги Стойков Раковски“. Бил е в Националния военен университет във Велико Търново, военни формирования в Симеоновград, Харманли, Стара Загора, Карлово и София. Бил е също така на мисия в Ирак, учил е в САЩ, служил е в Обединеното командване на силите на НАТО в Неапол – Италия. В своя професионален опит ген. Ангелов е преминал над десет длъжности – от командир на взвод в един от най-тежките гарнизони до началник и ректор на Военна академия.
"Аз постъпих във ВНВУ "Васил Левски" (сега ВУ "Васил Левски") през 1983 г. През 1987 г. завърших училището и бях разпределен в един от емблематичните гарнизони в България – Симеоновград в т.нар. "Черен полк". Това бяха едни от най-хубавите ми години от службата... После преминах през друг, не по-малко лек полк – в Харманли. От там в София във Военна академия... и т.н.
Професионалният ми опит ме научи на дисциплина (аз съм бил и командир и началник щаб, и заместник-командир), даде ми представа и опит какво да искаш от своите подчинени и колко време е необходимо за всяко едно действие да бъде предприето. Да вярваш на хората, но не сляпо, и как да изискваш от тях, така че да не ги обидиш. Много е важно в комуникацията да бъдеш строг, справедлив и да не обиждаш личността.
Имах мечта да стана летец, но поради факта, че след като издържах всички изпити в ВВВУ Долна Митрополия през 1983 г., не преминах медицинския тест на барокамерата, трябваше да изчакам 6 месеца... предложиха ми да си прехвърля оценката от изпита във ВНВУ "Васил Левски" Велико Търново, приех.
Преди мен няма други военни в семейството. Моят син е офицер. Надявам се моят внук и адаш също да поеме по този път.
Всеки офицер още от първия ден на службата си е и преподавател, и възпитател. Във Военна академия аз срещнах един друг вид предизвикателство. Дотогава бях винаги от страната на обучаемия. Тук реално се сблъсках с организацията и провеждането на реален учебен процес и да научим нашите обучаеми на това, което трябва да знаят и могат.
Качествата, които трябва да притежава един висш офицер, са: Да притежава морал, чест, достойнство, да може да оценя несгодите, да ги поема, да стои твърдо зад своите подчинени, да може да мисли стратегически, до отстоява своята позиция и на първо място да бъде нашата родина България.
България е за мен е нещо свято, нещо, на което човек трябва да посвети живота си. Благото на България трябва да бъде преди всичко. България винаги е била силна, когато е била обединена. Мотото на България може би трябва да бъде "единение", а не "съединение". За мен България е над всичко."
Чуйте още подробности от звуковия файл.
Груди Ангелов е роден на 10 септември 1965 г. в Хасково. През 1983 г. завършва Математическата гимназия в родния си град. От 1983 до 1987 г. учи във ВНВУ „Васил Левски“ във Велико Търново, мотострелкови профил. Военната си служба започва в Симеоновград като командир на мотострелкова взвод (1987 – 1988), рота (1988 – 1991) и началник-щаб на батальон (1991 – 1993) в 49-и мотострелкови полк (МСП), Харманли (началник-щаб на мотострелкови батальон в 22 мотострелкови полк (МСП)-1993-1994). От 1994 до 1996 г. учи във Военната академия в София. В периода 1996 – 2000 е заместник-началник на щаба на 22 МСП – Харманли. От 2000 до 2001 г. е началник на щаба на 49 МСП. Между април и септември 2001 г. е изпълняващ длъжността командир на 49-и мотострелкови полк в Симеоновград. В периода 2001 – 2003 г. служи в Стара Загора като командир на пехотен батальон. През 2003 г. заминава за мисия в Ирак с първия български контингент като заместник-национален представител. От 2003 до 2006 г. е командир на 38-и механизиран батальон. През 2007 г. завършва Сухопътния колеж по отбраната на САЩ. След това е назначен за заместник-командир на 9 Бронетанкова бригада в София. Остава на този пост до 2008 г. Между 2008 и 2010 е началник-щаб на 9 Бригаден щаб.
В периода септември 2010 – септември 2013 служи в Обединеното командване на силите на НАТО в Неапол. Там последователно е началник на екип от съветници към НЩ на Обединеното командване на силите (2010-май 2012), началник на отдел „Управление на бизнес-процесите“ (май 2012 - февруари 2013), началник на отдел „Доктрини и поуки от практиката“ (февруари - септември 2013). През октомври 2013 г. е назначен за началник на отдел „Бойна подготовка на войските“ в командването на Сухопътните войски. От 26 ноември 2015 г. до 25 ноември 2016 г. е командир на 61-ва Стрямска механизирана бригада.
С указ от 8 ноември 2016 г. е освободен от длъжността командир на 61-ва механизирана бригада, назначен на длъжността началник на Военна академия „Г. С. Раковски“ и удостоен с висше офицерско звание „генерал-майор“. През 2018 г. защитава докторска дисертация на тема „Концептуален модел на системата Държавност-Сигурност“ в Университета по библиотекознание и информационни технологии.
Награждаван е с Награден знак за вярна служба под знамената – ІІІ ст., Медал за принос към НАТО „10 години България в НАТО“ и Награден знак за отлична служба І степен.
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg