Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пианистът Николай Лугански с романтичен рецитал във Вербие

Николай Лугански
Снимка: Marco Borggreve / nikolaylugansky.com

Лугански е роден в Москва на 26 април 1972. Родителите му са научни сътрудници – физик и химик. На 5-годишна възраст, преди още да знае нотите, синът им свири соната на Бетовен изцяло по слух. Завършва прочутото Централно музикално училище в Москва, а след това и Московската консерватория. Негови преподаватели са Татяна Кестнер, Татяна Николаева и Сергей Доренски. Понякога педагозите му възкликват: „Какво музикално и даровито дете с родители физик и химик, фантастично, великолепно!“

И наистина, великолепният Николай Лугански е носител на много отличия. Лауреат е на няколко престижни конкурса, например този на името на Бах в Лайпциг, където печели втора награда през 1988. Две години по-късно е отличен с втора награда и на конкурса „Сергей Рахманинов“ в Москва, а през 1994 отново е със сребърен медал, но от едно от най-престижните състезания в света – конкурса „Чайковски“ в руската столица.

За този пианист един от рецензентите на изданието New York Classical Review пише: „Подходът на Николай Лугански към работата е между крайностите на класическото величие и интензивната емоционалност”.

„В музиката няма отделен технически аспект. Невъзможно е да се свири просто наизуст, механично запаметявайки всяка нота. Свирите, свирите и изведнъж осъзнавате за какво става дума в музиката. Дори професионалният музикант изпитва чувство на недоумение, когато започне да учи нещо. След известно време той започва да свиква и да разбира за какво се отнася тази или онази музика, за какво музикално събитие става дума. И след това си спомня пиесата. Не отделни ноти, а  целия музикален сюжет” казва Николай Лугански

На 2 август от 2.00 часа в предаването „Рецитал“ на програма „Христо Ботев“ ще прозвучат Петият прелюд, опус 32 от Сергей Рахманинов, няколко пиеси от  цикъла „Години на странстване“ на Ференц Лист – „Годеж“ от Втората година – Италия, a след това „Фонтаните на вила д'Есте“ от Третата година и „Сонет 123-ти на Петрарка”, както и „Слънчева светлина“, опус 10 N:8 от Фредерик Шопен. Концертът ще завърши със сюита от балета „Ромео и Жулиета“ на Сергей Прокофиев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Минитурнето на "Остава" отбива в столичния клуб "Строежа"

Те са инди, но имат суперхитове. Музиката им е депресивно интелектуална, но и красиво мелодична, сякаш наднича иззад слънчева мъгла. Парчетата им са бавни и бързи. Те са брит поп, но и гаражен рок. Свирят в малки клубове и на големи стадиони. Годините и събитията са оплели с многобройни невидими нишки сърцата, умовете, надеждите, желанията и..

публикувано на 24.02.25 в 15:16
Мирела Френи и Николай Гяуров

Мирела Френи и Николай Гяуров в "Ернани" на Верди

Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..

публикувано на 22.02.25 в 08:00
Сцена от VI действие на операта „Ернани” от Верди

"Ернани", опера в четири действия от Джузепе Верди

Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция.  Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор)   • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..

публикувано на 21.02.25 в 12:18

"Избрани хорови творби" – вторият сборник на проф. д-р Георги Петков

Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..

публикувано на 20.02.25 в 16:50

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35