Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кампанията „Зелени библиотеки“ в парковете на София продължава

Снимка: Столична библиотека

Кампанията „Зелени библиотеки“ е една от емблематичните инициативи на Столичната библиотека, която се провежда от 2015 г. през летните месеци. Тя насърчава четенето от най-ранна детска възраст и привличане на нови читателски публики. В кампанията участват известни български поети, писатели, музиканти, артисти, художници, а партньори са популярни издателства, публични институции, неправителствени и творчески организации.

Първите паркове, посрещнали „Зелени библиотеки“, бяха Северният парк и Борисовата градина, а предстоящите са:

7 август /събота / - парк „Заимов“ – близо до театър „София“
8 август / неделя/ - парк „Гео Милев“
14 август/събота/ - Южен парк – до детските атракциони
15 август /неделя / - Зоопарк
21 август /събота/ - Градската градина пред Народния театър
22 август /неделя / - парк „Света троица“
28 август /събота/ - Западен парк – в близост до главния вход
29 август /неделя / - парк Витоша, пред хижа „Алеко“

„Зелени библиотеки“ ви очакват от 10 до 14 часа:

Досега шестте сезона на „Зелени библиотеки“ са привлекли над 45 000 посетители, а над 7000 са новозаписаните читатели на Столичната библиотека.

През почивните дни изберете интересна книга за четене в парка, срещнете се с любими писатели, от които да получите тяхна нова книга с автограф, послушайте на живо хубава музика и станете читател на Столичната библиотека.

За малките читатели има образователни STEM игри, програмиране с роботчета - пчели, забавления с корейски традиционни игри тухо и ют. Навсякъде в парковете присъства и мобилната библиотека – Библиобус – с 1500 тома с най-нови хитови заглавия от съвременни и класически наши и чужди автори. От него желаещите ще могат да изберат книги за дома, дори и да нямат читателска карта .

Продължава и обичаната от софиянци инициатива на „Споделени книги“ – „Вземи, прочети, върни“. В инициативата през 2020 г. бяха дарени над 1400 книги. Посетителите могат да оставят своя прочетена книга и да вземат ново интересно издание. Към шестте къщички за книги, разположени на знакови места на Витоша за кампанията „Зелени библиотеки“, е прибавена и нова - в Зоопарка, тя е заредена с атрактивни издания.

За първи път известни издателства се включват в кампанията и предоставят стотици екземпляри от най-новите си издания на книги за свободното време, класика, издания от учебната програма, любими приказки, албуми за оцветяване. За децата има подаръци – детски книжки и химикалки.

Интерес представляват и няколко тематични изложби:

- във всички паркове и дни – документалната изложба „Из парковете на София – минало и настояще“ представя архивни материали – любопитни фотоси и документи от създаването и историята на софийските паркове, в които Столична библиотека провежда кампанията;

- на 15 август в столичния зоопарк ще бъде показана изложба от ценни издания от фонда на Столична библиотека на тема зоология, между които една от най-уникалните и скъпи книги в света от 30-те години на XIX век – "Птиците на Америка" с внушителните размери – колкото половин човешки ръст, също и първият определител на птиците в България от 1909 г., както и библиофилски издания на учебници по зоология от средата на XIX век.

- Фотоизложбата „Поздрав от София“ представяща старинни илюстровани литографски картички с емблематични гледки от столицата от края на XIX - началото на XX в. ще бъде представена на 15 август в Зоопарка и на 29 август на Витоша.

В софийските паркове през уикендите на август ще звучи вдъхновяваща поезия и разнообразна музика.

Гости на „Зелени библиотеки“ са:

- писателите: Георги Константинов, Мирела Иванова, Калин Терзийски, Валентина Радинска, Бойко Ламбовски, Силвия Чолева, Марин Бодаков, Кристин Димитрова, Иван Христов, Георги Гаврилов, Емануил А. Видински и др.,

- музикантите: група „Гологан“, Иван Бороджиев (саксофон), Ели Раданова (вокал), Венци Дреников (клавишни), Кирил Коев (китара), Маргарита Друмева (китара, вокал) и др.

В детската артпрограма очаквайте: Атракционен клуб „Ная“ с клоунада и пантомима, Боби Мирчев с обичани детски песни, Таня Гигова – декориране и апликации, студенти от НАТФИЗ „Кръстю Сарафов“, фондацията „Деца на България“ -игри с мисловни карти и др.

Всички желаещи могат да получат безплатна читателска карта.

Споделете летните уикенди със „Зелени библиотеки“ в парковете на София и Столична библиотека – с книга, интересни срещи и музикално настроение!

Чуйте интервюто на Ася Чанева за кампанията „Зелени библиотеки“ със Светослава Тончева – библиотекар в Столичната библиотека.

Снимки – Столична библиотека


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Буржоата благородник" на сцената на Сатиричния театър

На 3-ти октомври в Сатиричният театър " Алеко Константинов " е премиерата на спектакъла " Буржоата благородник " от Жан-Батист Поклен Молиер. Режисьор на представлението е актрисата Бойка Велкова, сценографията е дело на Чавдар Гюзелев, костюми – Тита Димова-Вантек, музика – Теодосий Спасов и пластика – Мила Искренова. "Буржоата..

публикувано на 02.10.24 в 15:58
Лалех Барзегар

Минимализмът в изкуството на иранската художничка Лалех Барзегар

Новият артсезон на "Орловска" 10 в Габрово започна с изложбата на иранската художничка Лалех Барзегар "Повторение на формата". Картините ѝ са изследване на минималистични форми и повтарящи се техники. Ето какво споделя тя: "Експериментирах, като намалих детайлите и цветовете, за да видя дали пространството и емоцията могат да бъдат предадени чрез..

публикувано на 02.10.24 в 14:36

"Страст под брястовете" и фанатизмът да притежаваш

Драматичният театър в Търговище гостува на софийската публика с най-новия си спектакъл "Страст под брястовете" от Юджийн О’Нийл. Постановката по пиесата на големия американски драматург, позната на българската публика и под заглавието "Любов под брястовете", е на Денислав Янев. Според неговия режисьорски прочит "Страст под брястовете" не е просто..

публикувано на 02.10.24 в 13:05
Бистра Льошевалие, Ретроспектива, НГ „Квадрат 500“ – „След“, 2024

За мисията и политиката на Националната галерия

"Музей в ефира" се завърна в програма "Христо Ботев" на 23 септември с предаване, посветено на важните събития в художествения ни живот през изминалите летни месеци. А някои от тези събития бяха свързани с Националната галерия. Това някак се подразбира – или би трябвало да се подразбира, когато става дума за такава институция. Тя е музей с постоянна..

публикувано на 02.10.24 в 08:45

Носталгия по бунта

"С криле обърнати към Рая" е дебютната изложба на Георги П. Павлов, която може да се види в пространството на галерия "+359". Тя полемизира факта, че революционният, утопичният и бунтарският заряд на младежките субкултури от миналия век е загубен. "Тези субкултури все пак са успявали да влияят на обществото и да променят някакви неща, а днес..

публикувано на 01.10.24 в 17:10