Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Международен ден на мързела

Какво поражда нежеланието да вършим работа

Снимка: pixabay

Днес е Международният ден на мързела. Говори се, че той се отбелязва вече повече от 100 години, но никой не знае точно от кога. Сигурно първите ентусиасти ги е мързяло да запишат годината.

Темата коментира в “Нашият ден“ Георги Гълов.

“Когато се каже, че човек е мързелив, винаги се предполага, че това е мъж, който седи у дома, дъвчe, пие и зяпа телевизора. Това не е мързеливец, а лентяй, който не ще да чуе за работа или за чужди проблеми. Мързеливецът е съвсем друга птица.

Лентяят става сутрин, отива на работа, прави се, че действа, но нищо не работи. Мързеливецът обратно – отива на работа и започва да се товари с поръчки. Нищо не отказва, никому не връща и не спира да говори за задачите.

Повече за разликата между мързел и лентяйство можете да чуете от звуковия файл.


Кога мързелът може да бъде сметнат за депресия и какво поражда нежеланието да вършим работа?

Темата коментира в “Нашият ден“ психологът Андрей Ганев.

“Поне в класическото схващане мързелът е една пасивност от дейност, която невинаги се възприема за здравословна. Почивката може да бъде активно ангажиране с хобита и дейности, които не ни натоварват, но не са и пълна пасивност.

Мързелът е по-скоро следствие. Може да има различни причини. Една депресия, която е отишла вече към клиничния спектър, може да изглежда като мързел.

Когато сме изправени пред определен брой задачи и не знаем какво да правим, пасивността е една от основните реакции. Отлагаме, защото просто не знаем как.

Самата способност да разделяме задачите на подзадачи, да търсим помощ, да питаме, да се интересуваме от това как се случват нещата, не само какво трябва да се случи."

Как да преборим мързела?

Едно от първите неща е, че трябва да знаем защо правим дадено нещо. Например, ако спортувам, ще съм по-здрав, по-работоспособен и ще обръщам повече внимание на семейството си. Защо тази дейност е ценна за мен."

Чуйте Андрей Ганев в звуковия файл.

Снимки: Pixabay


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милен Митев и акад. Юлиан Ревалски

БНР и БАН подписаха меморандум за сътрудничество

Българското национално радио и Българската академия на науките подписаха меморандум за сътрудничество в осъществяването на съвместни инициативи и популяризирането на научната дейност у нас. На церемонията присъстваха генералният директор на БНР Милен Митев , председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски , директорът на програма "Христо Ботев"..

публикувано на 12.09.24 в 13:16
Босилеград

Дни на българското документално кино в Босилеград

До 14 септември в Босилеград ще се проведе второто издание на фестивала "Дни на българското документално кино". Инициативата е на сдружение  "ГЛАС" – Босилеград – в "Нашият ден" разказва Александър Димитров . Българите от малкия сръбски град ще се срещнат с вълнуващи киноразкази за музика, културни явления, спортни и житейски постижения и..

публикувано на 12.09.24 в 09:23

Смела журналистика – да изобличиш шпионите на Путин

В "Нашият ден" гостува българската разследваща журналистка Мария Георгиева , която живее в Швеция и има дълъг професионален опит в международната медийна среда. Преди 2022 година Геогиева живее и работи в продължение на 8 години в Москва като кореспондент на шведски и международни медии. Като част от екипа на шведската обществена телевизия..

публикувано на 11.09.24 в 12:36
Наталия Маева

Акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество

Запознаваме слушателите на Lege Artis с акцентите в 34-тия конгрес на Европейското респираторно общество . На телефонната линия на предаването директно от Виена се включва кореспондентът Наталия Маева – журналист, трансплантиран пациент, член на Европейската асоциация по пулмонална хипертония. Българското общество на пациентите с..

публикувано на 11.09.24 в 11:50

Пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения"

Днес (11 септември) в София ще се проведе пресконференция на тема "Неконтролирана хипертония – предизвикателства и решения" . В Lege Artis се включва   проф. д-р Иво Петров , медицински директор и началник Клиника по кардиология и ангиология към Аджибадем Сити клиник УМБАЛ Сърдечно-съдов център, за да насочи вниманието към рисковете, свързани..

публикувано на 11.09.24 в 11:09