Днес е Международният ден на мързела. Говори се, че той се отбелязва вече повече от 100 години, но никой не знае точно от кога. Сигурно първите ентусиасти ги е мързяло да запишат годината.
Темата коментира в “Нашият ден“ Георги Гълов.
“Когато се каже, че човек е мързелив, винаги се предполага, че това е мъж, който седи у дома, дъвчe, пие и зяпа телевизора. Това не е мързеливец, а лентяй, който не ще да чуе за работа или за чужди проблеми. Мързеливецът е съвсем друга птица.
Лентяят става сутрин, отива на работа, прави се, че действа, но нищо не работи. Мързеливецът обратно – отива на работа и започва да се товари с поръчки. Нищо не отказва, никому не връща и не спира да говори за задачите.
Повече за разликата между мързел и лентяйство можете да чуете от звуковия файл.
Кога мързелът може да бъде сметнат за депресия и какво поражда нежеланието да вършим работа?
Темата коментира в “Нашият ден“ психологът Андрей Ганев.
“Поне в класическото схващане мързелът е една пасивност от дейност, която невинаги се възприема за здравословна. Почивката може да бъде активно ангажиране с хобита и дейности, които не ни натоварват, но не са и пълна пасивност.
Мързелът е по-скоро следствие. Може да има различни причини. Една депресия, която е отишла вече към клиничния спектър, може да изглежда като мързел.
Когато сме изправени пред определен брой задачи и не знаем какво да правим, пасивността е една от основните реакции. Отлагаме, защото просто не знаем как.
Самата способност да разделяме задачите на подзадачи, да търсим помощ, да питаме, да се интересуваме от това как се случват нещата, не само какво трябва да се случи."
Как да преборим мързела?
Едно от първите неща е, че трябва да знаем защо правим дадено нещо. Например, ако спортувам, ще съм по-здрав, по-работоспособен и ще обръщам повече внимание на семейството си. Защо тази дейност е ценна за мен."
Чуйте Андрей Ганев в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg