Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

134 години от първия влак “Ориент експрес“ до Истанбул

“Убийство в Ориент експрес“ – какво вдъхновява Агата Кристи

Снимка: Уикипедия

На 12 август преди 134 г. тръгва първият влак “Ориент експрес“ до Истанбул. Композицията се е превърнала в символ на луксозно и комфортно пътуване и е вдъхновила немалко творци. Една от повлияните авторки е голямата Агата Кристи с книгата си “Убийство в Ориент експрес“.

Стартът на това голямо пътуване започва 4 години по-рано от Париж, впоследствие са включени маршрути и от Виена. Минава и през София, Букурещ. А на 14 декември 2009 г. за съжаление “Ориент експрес“ престава да работи и маршрутът изчезва от европейските железопътни разписания.

Съобщава се, че това се случва, защото той се превръща в жертва на високоскоростните влакове и ниско тарифните авиокомпании.

Първият „Ориент Експрес“ през 1883 г.

Темата коментира в “Нашият ден“ Зорница Аспарухова, драматург, кинокритик и водещ на предаването “Киното и градът“ по Радио София.

“Винаги когато имам възможност да говора за Агата Кристи и “Убийство в Ориент експрес“, е удоволствие.

Агата Кристи се вдъхновява от едно свое пътуване в “Ориент експрес“, когато пише книгата. И това е едно от пътуванията, които минават през София.

Тя пристига в Истанбул и всъщност там започва да пише “Убийство в Ориент експрес“. Вторият ѝ съпруг е археолог и пътува за разкопки в Истанбул. Благодарение на него тя посещава много места. Немалко от сюжетите на книгите ѝ, които се развиват на екзотични места, са вдъхновени от тези пътувания.

Стаята в хотела в Истанбул още се пази във вида, в който е била, и е известна туристическа атракция.

Кристи довършва романа, когато се прибира в Англия.

Чуйте Зорница Аспарухова в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия, Издателство “Ера“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Скулптура на акад. Крум Дамянов

Проф. Валентин Господинов: Надявам се публичните места в България да станат съвременни

До 25 ноември в ХГ "Владимир Димитров - Майстора" в Кюстендил може да бъде видяна юбилейната изложба "120 години от рождението на Стоян Венев" . Наскоро бе връчена Националната награда за скулптура "Иван Лазаров" , като тазгодишен лауреат е Снежина Симеонова. Същевременно миналогодишният носител на наградата – акад. Крум Дамянов,..

обновено на 08.11.24 в 17:09

Вселената Милан Кундера

В "Осемдесет и девет думи" и "Прага, една изчезнала поема" в превод на Росица Ташева, отново се срещаме с безкрайния талант на Милан Кундера.  Речникът от "Осемдесет и девет думи" по-късно в редактиран вариант той публикува в книгата си "Изкуството на романа". Както пише Пиер Нора в предисловието си, сравнението на двата варианта би било интересно..

публикувано на 08.11.24 в 16:33

Отзвук от протеста пред Народния театър

На 7 ноември в Народния театър "Иван Вазов" при пълна зала трябваше да се състои премерата на постановката "Оръжията и човекът" по текста на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу и под режисурата на световноизвестния актьор Джон Малкович. Вместо това малцина бяха допуснати до театралната зала, докато протест отвън превърна пространството пред театъра в поле..

публикувано на 08.11.24 в 15:00
Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – Весела Делчева

Мария от мюзикъла "Звукът на музиката" – или Весела Делчева от Софийската опера и балет е гост в "Артефир". Действието на класическия бродуейски мюзикъл "Звукът на музиката" се развива в Австрия, в навечерието на Аншлуса през 1938 г. Мария приема работа като гувернантка в голямо семейство, докато решава дали да стане монахиня. Тя се..

публикувано на 08.11.24 в 13:23

Проф. Георги Янков отбелязва 60-годишен юбилей с "Нео Ренесанс"

Изложбата " Нео Ренесанс" в чест на 60-годишния юбилей на проф. Георги Янков се открива днес (8 ноември) от 18 ч. в галерия "Райко Алексиев" на СБХ. Художникът и ректор на Националната художествена академия е гост в "Артефир“, за да говори за професионалната си и житейска равносметка, както и за уроците по сетивност, които дава на..

публикувано на 08.11.24 в 13:10