Започва 19-ото издание на OpenFest – събитието, което дава пример за една от най-основните характеристики на отворената култура, а именно – нейното създаване чрез съвместни действия и опит за включване на всички заинтересовани. То се провежда изцяло с доброволен труд и приканва всички почитатели, създатели и поддръжници на свободните изкуства и отворения код да споделят свободата.
Конференцията, която обсъжда разнообразни теми, свързани с отворената култура и свободния софтуер, се организира от 2003 година насам. OpenFest 2021 обаче е първото лятно издание на форума, при това под открито небе.
На 14 и 15 август в „Маймунарника“ от 10.00 до 19.30 часа ще се проведат дискусии, в които лектори и публика ще обменят идеи и добри практики в областта. В известна степен фестивалът на свободното творчество е и място за срещи, където се споделят култура и знание. Самата му идея е да популяризира проекти, реализирани с помощта на свободен софтуер и софтуер с отворен код, както и да дава поле за изява на свободното изкуство.
След края на дискусиите ОpesFest 2021 ще предложи и прожекция на кратки филми и запознаване с дигиталното изкуство под звуците на фънк и джаз диджей сетове, като за закриването ще се погрижи група "Дандорендо".
Всички събития от програмата на фестивала са с вход свободен.
В „Артефир“ един от лекторите в единствената по рода си у нас конференция Георги Пенков сподели повече за това какви са нагласите и предпоставките за създаването на отворено съдържание и какво е разбирането ни за open source.
Повече за това, както и за значението на отворената култура и отвореното съдържание чуйте в звуковия файл.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg