Кампанията “По следите на делфините“ има за цел проследяването на обвитите в мистерия морски същества и опазването им от множеството заплахи, които ги грозят.
Изхвърлен на морския бряг делфини е гледка, на която се натъкваме почти всяка година. Защо е важно делфините да бъдат част от нашия свят? Как може всеки да се включи и да помогне на кампанията?
Темата коментира в “Нашият ден“ Димитър Попов от “Зелени Балкани“
“Основната причина да създадем кампанията беше да научим повече за разпространението на делфините. Сезонната динамика на бозайниците в Черно море е доста неясна. В коя част на Черно море са също не е съвсем известно.
Насочили сме се конкретно към най-дребния представител – Морската свиня и или муткура, най-вече защото това е вид делфин, който води доста скрит начин на живот. При тях цялото социално общуване е под вода.
Те търсят своята храна в преддъната част на морето и трудно се забелязват със стандартните визуални методи на проучване."
Кампанията
"Една от задачите е закупуване на сателитен предавател и маркиране поне на един муткур с такъв предавател, който да донесе данни за неговото придвижване.
Маркирането на морски бозайници с такива предаватели се практикува вече 20-30 години, като в последните години има напредък в разработването на тези устройства."
Фактори, които пречат на популацията на делфини
"Замърсяването е един от тях. В голямата си част той е резултат от човешка дейност. Знам, че Черно море е затворено море, вливат се много големи реки в него. Това го превръща в нещо като контейнер, който задържа всички възможни замърсители, някои от тях са неразградими.
Имаме и т.нар. "биогени" – това са всички онези азотни и фосфорни съединения, които водят до т.нар. "цъфтежи" в Черно море поради неговата по-ниска соленост. Цъфтежи на водорасли, което води до намаляване на кислородното съдържание и намаляване и на рибните ресурси."
Чуйте Димитър Попов в звуковия файл.
*Муткур – морската свиня, наричана още муткур или реликтен муткур, е морски бозайник от семейство Морски свине, който се отличава от същинските делфини главно по късата заоблена муцуна и по-малките си размери.
Снимки – Снимки: Уикипедия, БГНЕС, Rawpixel
На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят" – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..
Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..
В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..
Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове. Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..
В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg