Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Закъсняваме ли фатално с подготовката за четвъртата вълна на Covid-19

Д-р Мирослав Спасов: Личните лекари никога не са абдикирали от отговорности

| обновено на 18.08.21 в 10:37
Снимка: pixabay

На прага на четвъртата вълна от Covid-19 – повече за ваксинациите, за мерките, за грешките и за последствията на едно „безгрижно“ лято. Каква е гледната точка на общопрактикуващите лекари и истории от кабинета, който всеки ден ги среща лице в лице с вируса. През изминалата седмица САЩ разрешиха да се поставя трета доза ваксина срещу Covid-19 на хора с отслабена имунна система. В същото време у нас минахме през етап, в който личните лекари се редяха на опашка за ваксини и те бяха почти недостъпни, до момента, в който се намираме сега – много от хората са скептични към ваксините и не желаят да се ваксинират, въпреки възможността да го направят с която и да е от одобрените ваксини. 

И макар заплахите от предстоящата четвърта вълна да помагат за бавното нарастване на желаещите да се ваксинират през последните дни в столицата, България все още е на едно от последните места по темпове на ваксинация в Европа. 

Д-р Мирослав Спасов, общопрактикуващ лекар и педиатър от София, разказва в "Нашият ден":

"Посрещаме четвъртата вълна, от една страна, със страх – колко ще са болните, ще успеем ли да им окажем помощ, а от друга страна – с увереността, че можем да помогнем на хората, които се нуждаят от помощ, стига своевременно да ни потърсят. Личните лекари никога не са абдикирали от своите отговорности. Близо 80-90% от пациентите със симптоми на Covid-19 бяха лекувани от общопрактикуващите лекари

Проблемите са на три нива. От една страна, недоверието у пациента, относно предстоящите имунизации – хората все още са склонни да вярват на информация от интернет и познати, а не вярват на личните си лекари. 

На второ място, проблемът е и в самата медицинска общност – по официална статистика голям процент от самите здравни работници също се отнасят с недоверие към ваксината. Как да отидете при лекар да ви имунизира, като самият той не е убеден в ползата от имунизацията?

На трето място, вина носи и държавата поради късно разгърнатата ваксинационна кампания. Това, което не обясниха на хората, е, че всъщност никой не гарантира 100%, че ваксината ще ви предпази от заразяване, но на базата на данни от клинични проучвания всяка една от ваксините (РНК или векторна) гарантира 100% защита от тежко протичане, хоспитализация и смърт. Това са най-големите ползи от ваксините."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – Pixabay и личен ФБ профил на д-р Мирослав Спасов.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40
Спас Спасов

Спас Спасов: Информационните пустини превръщат демокрацията в илюзия

След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало предложи да бъдат разследвани "соросоидите", което пък предизвика нова атака срещу медиите, известни с критични позиции към властта и осветяване на проблемите в съдебната система, както и припомняния..

публикувано на 16.02.25 в 09:00