Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Киряков: Евентуални предсрочни избори няма да променят политическата ситуация

Георги Киряков
Снимка: Мария Христова

Приключиха вчерашните консултации при президента Румен Радев – но не приключиха с някакво постигнато съгласие, а напротив, с най-различни мнения по проблемите на България.

От "Има такъв народ" пролича, че засега нямат желание да подкрепят евентуален кабинет на която и да е политическа сила. От ГЕРБ – СДС са съвсем ясни – няма да предложат кабинет за одобрение от парламента. От Демократична България смятат, че шансове все още има за правителство с третия мандат, но при известни условия и най-вече след сериозни преговори.

ДПС за малко нарушиха мълчанието си и техният депутат Рамадан Аталай вчера коментира, че на страната е необходимо програмно правителство, каквото и да означава това, което да направи реформите, ненаправени през последните 10-12 години.

Депутатите от 46-ия парламент - БГНЕС

Междувременно страната страда от пожари, много хора загубиха домовете си, мигрантският поток се засилва, токът за промишлеността бележи своите върхове в последните години, и Covid кризата настъпва… Всичко това българите ще го усетят в първите дни на есента.

За всички тези актуални проблеми, свързани по един толкова ясен начин и с управлението на България – за тях говори в „Нашият ден“ политологът Георги Киряков. Той прогнозира евентуални нови предсрочни избори, ако в следващите няколко дни и седмици политическите сили не постигнат някакво съгласие за създаване на правителство. Евентуални нови – трети избори за тази година, според Киряков, няма коренно да променят политическата ситуация в България и оттам не бива да се очакват никакви сензационни новини за промяна на политическата ситуация,  дори ако не съвпадат с президентските избори.   

Чуйте повече от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28