Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В тялото на звука

Валери Градинарски
Снимка: Зорница Гъркова

Има ли си звукът тяло, бихте попитали, и тогава този текст би имал дори повече смисъл. Всичко на този свят има две страни – едната безплътна, недокосваема (казват), или скрита, а другата – съвсем материална. Тогава кое/къде е тялото на звука?

Лютиерството е привнесен за България занаят, дошъл с преселници в началото на XX век и пуснал своите корени тук. Именно такъв преселник е и прочутият лютиер Георг Хених, станал герой на романа на Виктор Пасков – „Балада за Георги Хених“.

Христо ГеоргиевХристо Георгиев и Валери Градинарски са двама съвременни хениховци, всеки стъпил на своя път към тялото на звука и извлякъл свои уроци от този път. Христо поправя предимно цигулки, лютни, понякога китари. Валери Градинарски, станал лютиер по неволя в годините, когато е китарист на група LZ, днес поправя предимно китари..

Как двамата търсят и се стремят към съвършенството на тялото на инструмента, а ще рече и към съвършенството на звука?

Чуйте в звуковия файл:

Снимки – Зорница Гъркова и plevenzapleven.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антоанета Бачурова и нейните хора

"В културната медийна ниша "Умно село" е най-доброто постижение на българските телевизии", казва Георги Лозанов, а Жана Попова определя поредицата като "незабелязаното в забележителните личности".  Самата поредица от портрети на едни от най-важните фигури от нашия културен живот се превърна в култова и любима за зрителите на БНТ, но за съжаление..

публикувано на 03.10.24 в 16:54

Георги Ангелов – преводач на месеца в Столична библиотека

Многобройните почитатели на един от най-добрите водещи в БНТ могат да се срещнат и да разговарят с Георги Ангелов на живо, но преди всичко за неговата работа като блестящ преводач от френски език.  Около 55 заглавия, сред които писатели като Антоан дьо Сент-Екзюпери, Жан Жьоне, Йожен Йонеско, Мирча Елиаде, Жорж Батай, Мишел Турние, Исмаил Кадаре,..

публикувано на 03.10.24 в 16:15

Любен Домозетски в градината на удоволствията

Галерия Little Bird Place представя новата самостоятелна изложба на художника Любен Домозетски "Градината на удовоствията".  Експозицията е интересна и сложна връзка между неговата отдаденост на природата, като източник на идеи, и съвременната картина – като визуална същност.  Изложбата включва предимно живопис и негови илюстрации на същества от..

публикувано на 03.10.24 в 15:50
IV Биенале за съвременно изкуство „Временен баланс - непрестанни трусове“

Четвъртото биенале за съвременно изкуство в Габрово между баланса и трусовете

На третия етаж на Художествената галерия "Христо Цокев" в Габрово вече са наредени артистичните проекти на участниците в биеналето за съвременно изкуство - "Временен баланс - непрестанни трусове". Неговото четвърто издание е чисто кураторски проект, който изследва младежките арт групи и техните прояви в българското културно пространство. През..

публикувано на 03.10.24 в 13:35
Теодора Димова

Теодора Димова: Християнската координатна система е базата на нашата цивилизация

Писателката и драматург Теодора Димова е избрана за член-кореспондент на БАН, стана ясно преди няколко дни. Димова е сред най-успешните съвременни автори у нас, лауреат на кампанията на Българското национално радио "Посланици на културата" . В своите романи "Емине", "Майките", "Поразените" и "Не ви познавам" Димова съумява да пречупи историческите..

публикувано на 03.10.24 в 09:53