Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории от „Розовата къща“

Има ли изход за хората в безизходица

Снимка: „Розовата къща“

"Розовата къща" е мястото в София, където хората в нужда могат да получат подкрепа, да бъдат насочени за лечение, да се нахранят и да се огледат в добрите очи около тях. "Розовата къща" е единственото безплатно място в България, което помага на хората със зависимости да оцелеят. Тя остава и е единственият покрив за социална подкрепа на хора със зависимости, за хора без дом и за хора в нужда. "Розовата къща" е нископрагов център за работа с хора, зависими от наркотици и алкохол, които не са взели решение за лечение.

Работата на "Розовата къща" е предимно с хора с много нисък социален статус, които живеят на улицата или в изключително лоши битови условия. В момента в „Розовата къща“ официално са регистрирани над 200 души, като всеки ден в нея се хранят поне 40. Освен храна, получават и дрехи, пералня, хигиенни материали, дезинфекционни средства, с помощта на Каритас България, поема и кръвни изследвания, а когато някой е заразен с хепатити или ХИВ, съдейства да се включи в терапия.

Юлия Георгиева, специалист с богат опит в теорията и практическото прилагане на принципите за намаляване на здравните щети от употребата на наркотици, разказва повече в "Нашият ден". Преди дни тя призова хората да помогнат, да се ангажират и да дадат шанс и по-добро бъдеще на онези, които имат нужда точно в този момент от помощ. 

"Вече повече от 2 години работим в "Розовата къща" и предлагаме услуги на хора със зависимости – те могат да се нахранят, да се почистят, да се облекат и т.н. В един момент стана ясно, че това е крайно недостатъчно. Независимо че зависимостта е едно безкрайно тежко заболяване, има хора, които имат определен потенциал и те имат нужда от допълнително развитие, т.е. ние достигнахме капацитета на помощта, която можем да окажем.

Показателно е за начина, по който хората всъщност припознават този безкрайно тежък проблем и това, че държавата (като институции) не полага достатъчно грижи за него. Но хората са готови и искат да помогнат на хората със зависимости. Затова е крайно време институциите (в това число и партиите) да се оправдават с това, че подобна помощ няма да бъде добре приета. 

За съжаление "Розовата къща" може да се разглежда само като палиативна грижа, просто защото ние сме една организация с трима човека. Ние не можем да покрием всички нужди на тия хора без допълнителна стратегия и подкрепа на държавно ниво. Ние се справяме вече две години благодарение основно на дарения и основно на собствените си мускули."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – „Розовата къща“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31