Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марсилия и пристанищата на Франция през погледа на Явор Сидеров

Снимка: Уикипедия

Европейските скитания на един политолог – разговор с Явор Сидеров в “Нашият ден“ за средиземноморски пристанища, Царевец-а на Франция, болниците, в които отиват художниците с отрязани уши, обещанията на прозорците и хората на Фоа.

“Пътувах във връзка с езиковата ваканция, изцяло самостоятелно организирана, нямаше нищо предварително. Влязох в контакт с езиково училище в Монпелие. Нямаше елемент на записване от България.


Марсилия

Марсилия беше началната и финалната точка на това пътуване. За мен в юношеското ми съзнание Марсилия е Едмон Дантес и замъкът Иф, граф Монте Кристо. Показа се, както се случва в истинския живот, че историята е фикция. Като малък бях убеден, че това е самата истина.

Сега Шато д'Иф е предмет на оживена туристическа индустрия, има корабчета от старото пристанище на Марсилия, които отиват до него. Крепостта няма нищо общо с такъв герой, но лесно може да се приеме, че има, защото е огромна, мощна, зловеща, изоставена и обвита в романтичен ореол. Иначе Марсилия е забележителна във всяко отношение.

Френската история на Марсилия е сравнително нова в исторически план.


Пристанищата

Имам едно усещане за това, което обединява Средиземноморските пристанища. Има една особена атмосфера и аромат дори, ако щете, което е уникално и е навсякъде – в пристанищата на Западното Средиземноморие и в тези на Леванта.

Чуйте Явор Сидеров в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12