По програма „Христо Ботев“ на 11 септември от 19 часа директно от Варна ще прозвучи концерт на Фестивалния бароков оркестър с диригент Владимир Кираджиев и солистка Софи Дерво, фагот.
Програмата включва творби от: Александер Тансман – Вариации на тема от Фрескобалди; Антонио Вивалди – Концерт за фагот в ми минор RV 484; Георг Филип Телеман – Сюита в Сол мажор и Сюита „Музика на водата“ от Георг Фридрих Хендел. Владимир Кираджиев е роден в България, от 1989 живее във Виена. Завършил е Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров” със специалности оркестрово и хорово дирижиране и композиция. Участвал е в майсторски курсове във Ваймар (1983) при Курт Мазур, Сиена (1985) при Франко Ферара и Варна (1987) при Карл Остерайхер. През 1988 е поканен от проф. Остерайхер за следдипломна квалификация в Университета за музика и сценични изкуства във Виена, където през1991-1992 е художествен ръководител на Виенския Резиденц оркестър. През 1994 дирижира музика от Алфред Шнитке на фестивала в Люцерн, в следващите две години в Дойче Опер Берлин асистира на Рафаел Фрюхбек де Бургос в „Борис Годунов“ и на Иржи Коут в „Евгени Онегин“ , сътрудничи с режисьора Гьотц Фридрих и певците Рене Коло и Мати Салминен. Там той ръководи и едноактната опера на Мусоргски „Женитба“. От 1996 е редовен гост на оперния фестивал в Сигулда (Латвия), където дирижира звезди като Анна Нетребко, Елина Гаранча, Майя Ковалевска, Марсело Алварес, с които работи и до днес. Често си сътрудничи с големи оперни режисьори като Юри Александров, Михал Знаниецки и Питър Селърс. Към момента Владимир Кираджиев преподава оперно дирижиране и свирене на партитури в Института по дирижиране към Виенския Университет за музика и сценични изкуства, от няколко години той води концертите с млади таланти – солисти на Международната лятна академия към Университета. Ръководи и диригентски курсове в Австрия, Полша, България и Мексико. В биографията му присъстват множество записи с оперна и симфонична музика и творби на съвременни австрийски композитори. През 2015 заедно с пианиста Людмил Ангелов, той записва на компактдиск за първи път открития от двамата след 140 години концерт за пиано в ми минор, оп. 3 от Мориц Мошковски с Шотландския симфоничен оркестър на BBC. Редовната работа с много оркестри и оперни театри в България му носи „Кристална Лира“ за най-добър диригент за 2015 година.
Софи Дерво e родена през 1991 година. Първите стъпки в музиката прави с китара и кларинет. През 2003 година започва да свири на фагот. Учи в Националната музикална и танцова консерватория в Лион в класа по фагот на Карло Коломбо и Жан Пиньоли. През 2011 година постъпва в Академията Караян на Берлинската филхармония. През 2012 година печели прослушването за соло контрафагот и става член на Берлинската филхармония. През 2015 година е назначена за соло фаготист на Виенската държавна опера като наследява Михаел Верба. По време на своето обучение Софи участва в голям брой конкурси, на които печели множество международни награди, включително Втора награда и Награда на публиката (при неприсъдена Първа награда) на Международния конкурс на ARD в Мюнхен през септември 2013 година. През 2015 година печели престижния Beethoven Ring в Бон. Като солист свири със Симфоничния оркестър на Баварското радио (концерт от Жоливе), с Мюнхенския камерен оркестър (концерт от Вивалди), с Филхармонията на Югозападна Германия (концерт от Моцарт), с Виенския камерен оркестър (концерт от Щраус), с оркестър SWR – Щутгард (концерт от Хумел) и други.
Концертът се осъществява в партньорство с Италианския културен институт
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg