Двадесет години след атентатите на 11 септември и нахлуването на САЩ в Афганистан, президентът на САЩ Джо Байдън изтегли американското присъствие в Афганистан. След трилиони долари и стотици жертви, днес Афганистан отново е Ислямско емирство, а талибаните владеят цялата страна и представиха правителството си.Какви са уроците от тези 20 години, коментира в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ Христофор Караджов, преподавател по журналистика в Калифорнийския университет в САЩ.
„Когато войната в Афганистан започна, след атентата на 11 септември 2001 година, президентът Буш каза, че промяната на режима там може да отнеме между седмица и месеци, дори и година. Както виждаме отне 20 години и пак се върнахме на изходна позиция, поне от гледна точка на управлението на Афганистан. Макара че Афганистан вече не е същата държава. Афганистанците усетиха вкуса на демокрацията, макар и развален от колосалната корупция там“
Корупцията в Афганистан
„И в Афганистан, както и в Ирак, бяха влагани средства буквално безотчетно, на ниво рота и капитан. Там се даваха куфарчета с пари, които отиваха при съответните лидери, за да се омиротвирява една или друга провинция, село и т.н. и това не е метафора, това беше механизъм. Сегашният им президент избяга с милиони в куфара си. Това не беше тайна за никого и не властта, а парите развращават. Това е тъжната истина за Афганистан. Да се надяваме, че ще има достатъчно икономически лостове, с които да се контролира властта на талибаните, защото те не са глупави и искат това „кранче“ с пари да достига до Афганистан. Най-лошият вариант е държавата да се хлъзне в гражданска война.“
Няма да изграждаме нация
„Много по-лесно се окупира една държава, отколкото да се променят порядките в нея и то не защото хората там са диви, глупави или нецивилизовани, а просто, защото има общества, които функционират по по-различен начин от представите на останалия свят. Такива общества се противопоставят на всеки опит отвън да им се налагат начини на живот, модел за поведение или управление.“
Опасността от тероризъм
„Според мен, талибаните не биха допуснали да бъдат асоциирани с някакви бъдещи актове на тероризъм, защото знаят, че ако се случи терористичен акт на американска територия или на територията на съюзници на САЩ, САЩ и съюзниците им са способни на бърза ответна атака, така че талибаните ще внимават оттук нататък по отношение на тероризма. По-важно е да бъдат контролирани за спазване на човешките права в Афганистан. И САЩ, и Европа имат икономическите лостове да го направят. Ако Афганистан влезе в някакви приемливи рамки, мисля че талибаните ще се радват на доста стабилна власт. Няма да бъде прекрасна държава по нашите западни и демократични разбирания, но няма да бъде и държава, която ще разпространява тероризъм. Това все пак е надежда, а как ще стане, все още не е съвсем ясно. Този наивитет на Запада, че всичко може да се постигне със сила се оказа неправилен. Америка си тръгна със закъснение от Афганистан и по несполучлив начин. Но поне си тръгна. Байдън дръпна лейкопласта от раната, която сега кърви, но дали кървенето ще спре и раната ще зарасне, предстои да видим.“
Чуйте целия разговор в звуковия файлВ рубриката "Разговорът" разговаряхме с арх. Ивайло Захариев от Българската асоциация за термално наследство. Темата на разговора е първата карта на минералните бани в България , липсата на стратегия за развитието на този ценен ресурс и бъдещата визия за термалното наследство у нас. Арх. Захариев подчертава, че към момента държавата не..
В навечерието на 152-рата годишнина от обесването на Васил Иванов Кунчев - Левски прозвучават откъси от радиоефира на "Terra Култура" от последното десетилетие – за делото и личността на Апостола на свободата. "Историческият образ на Апостола е завещан на днешните поколения, както и отговорността, с която тръгва към Голгота", казва през..
В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..
Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg