Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Пловдив стартира 10-ото издание на „Празници на Стария град“

Снимка: БГНЕС

Празниците на Стария град в Пловдив честват своя 10-годишен юбилей. Започват днес и ще продължат до 19-и септември.

Тази година те са под мотото “Код памет“, защото тяхното опазване трябва да е закодирано в паметта ни.

Идеята за празниците е свързана с популяризирането на духовното-историческо наследство на територията на “Старинен Пловдив“. Това са къщите, музеите, обичаите и традициите.

С помощта на артисти, музиканти, художници и научни специалисти екипът на Общинския институт “Старинен Пловдив“ ежегодно кани своите граждани и гостите на Пловдив на запомняща се разходка в стария град.

Официалното откриване на форума е днес в 20.30 часа при Античния театър с концерта “Пловдив в моето сърце“.

Стария град, Пловдив

Повече за историята на празниците разказва в “Нашият ден“ директорът на “Старинен Пловдив“ Елена Кантарева.

“Празниците имат не малка история през годините. Започват като едно много кратко еднодневно събитие. През годините са надграждани.

Свързани са преди всичко с усилието на Общинския институт “Старинен Пловдив“ да се популяризира Стария град, като място наситено освен с културно-историческо наследство, но и с много културен живот – с изкуства, с присъствието на много творци, творили през годините и продължават да идват да творят в Стария град.


Какво ще видят посетителите на 13 септември

През цялата седмица от 13-и до 19-и септември сме приготвили различни събития. Опитали сме се да ги направим разнообразни.

Започваме с откриване на една документална изложба, посветена на тепетата и на хълмовете в Пловдив. Следва откриващ концерт. В концерта ще се чества юбилея на известния изпълнител, пловдивчанинът Христо Кидиков. В него ще вземат участие много известни наши изпълнители.

След, което сме се опитали в различни локации и обекти на “Старинен Пловдив“ да има културни събития.

Какви са останалите събития в инициативата можете да чуете от звуковия файл.


Снимки: БГНЕС, БНР


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Излезе книга с интервюта на Митко Новков "Младежката лига"

Най-новата книга на Митко Новков се нарича "Младежката лига" и се състои от 25 избрани интервюта. Те са проведени между 2014 и 2023 г. Нарича се така, защото авторът е избрал да разговаря с млади българи, които работят в областта на културата и са избрали да го правят у нас въпреки трудностите. Както пише в анотацията за книгата, "завладяващи..

публикувано на 01.05.25 в 15:43
Ю Хуа

Отзвук от срещата с Ю Хуа в София

Известният китайски писател Ю Хуа беше в България и участва в "Литературни срещи – София". Той е жив класик на китайската литература. Пише романи, разкази, есета. По романа му "Живи", издаден у нас в превод на Стефан Русинов, има филм, спечелил специална награда в Кан. В България излезе и книгата му с есета "Китай в десет думи", която не е..

публикувано на 01.05.25 в 14:35

"Волята на мнозина" – пресечните точки между фентъзи жанра и историческите романи

През април у нас излезе епичният фентъзи роман "Волята на мнозина", първа книга от поредицата "Йерархията", дело на австралийския писател Джеймс Айлингтън. Преводач на изданието е Паулина Мичева. Действието в книгата се развива в Катенската република, измислено общество с прилики със Златния век на Римската империя . В Катен от романа..

публикувано на 01.05.25 в 13:14

Село Чавдар чете: Един месец, посветен на българската литература

В рубриката "Разговорът" на предаването “Нашият ден” разговаряхме с Григор Даулов – кмет на най-малката община в България, Чавдар, за една особено вдъхновяваща инициатива: "Месецът на книгата" . Събитието се провежда ежегодно от 2019 г. насам – от 23 април до 24 май – и превръща селото в притегателен център за любителите на литературата. "Културата е..

обновено на 01.05.25 в 12:15

"Родиния" – пространство между реалността и илюзията

На днешния 1 май – Деня на труда – в рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" по БНР, гост беше писателят Николай Терзийски , който разказа за своя роман "Родиния". Произведението, по думите на автора, е едновременно "книга пътуване" и "книга завръщане". То създава едно пространство, което едновременно е илюзионно и действително ,..

обновено на 01.05.25 в 11:05