На 14 септември Православната църква отбелязва Въздвижение на Светия кръст Господен – Кръстовден.
В този ден църквата приканва вярващите да се поклонят на кръста като оръдие на Христовата победа над греха и смъртта.
По традиция вярващи от цялата страна се стичат да посрещнат празника и да се помолят за здраве в местността Кръстова гора в Родопите. Именно там се вярва, че е заровено частица от разпятието.
Всяка година в нощта на 13-и срещу 14-и септември на мястото се отслужва Божествена Света Литургия.
Темата коментира в “Нашият ден“ етнологът Иглика Мишкова.
“Днешният ден е специален за вярващите, тъй като легенда разказва как някога през IV век император Константин Велики тръгвал със своята войска към Рим, за да може да спаси столицата от властта на тиранина Максентий.
Силите на императора са били по-малобройни по тази причина поискал помощ от Бога. В легендата се разказва още, че когато слънцето залязвало император Константин видял на небето един сияен кръст с надпис под него - “с това ще победиш“.
Сам Господ се явил в съня на императора, заповядал му да направи знаме, подобно на кръста. Да начертае кръстни знаци върху щитовете и шлемовете на своите войници. Така успял да победи войските на тиранина и влязъл тържествено в Рим.
Намирането на кръста на Голготата става няколко години по-късно, когато царица Елена, майката на Константин, отива, за да посети светите места в Палестина. През 326 г. тя открила кръста и на същото място наредила да се построи Божий храм. Това е предходната история на самия празник.
Практиките
На Кръстовден кръстът се изнася в центъра на храма, за да му се поклонят всички вярващи. Прави се водосвет. Свещениците ръсят с кръст по домовете за благословение на миряните. Ръси се със светена вода къщата и трапезата, която се подготвя.
Когато отива да поръси тези места, свещеникът трябва да положи кръста от храма върху една нова покривка, а стопаните задължително е трябвало да го дарят с дарове от новата реколта – жито, зеленчуци и различни варива.
Чуйте Иглика Мишкова в звуковия файл.
Отваряме една безкрайна тема – опасностите в социалните мрежи. Води ли до проблеми ползването на TikTok? В "Тийн Тайм" задаваме този въпрос, след като CNN съобщи за съдебен иск срещу TikTok заради увреждане на психичното здраве на децата. В обвинението се твърди, че платформата е "пристрастила" младите хора и е навредила на психиката им...
В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..
Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..
С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg