Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid кризата засили чувството на тревожност при подрастващите

Снимка: Веселина Киричева

Учениците и тяхното емоционално и психическо състояние на прага на учебната година. Остави ли щети върху подрастващите пандемията?

Темата коментира в “Нашият ден“ Гергана Крумова, училищен психолог.

“Мога да говоря единствено само от опита на собствената ми практика, от опита на колегите и от това, което съм прочела в световен план.

Психическото здраве на подрастващите е толкова важно, колкото и физическото. Всички имаме надеждата тази година да бъде присъствена. 

Пандемията даде посока за размисъл за уязвимостта на децата. Защото именно в ученическа възраст те развиват своите познавателни способности, умения за учене, общуване, емоционална интелигентност.

Кризата ограничи социалните им контакти, които са предпоставка за щастие.


Последствията

Всичко преживяно до момента отключи различни състояние на тревожност. Засилиха се страховете на децата. Отключиха се депресивни състояния, паник атаки. Наруши се концентрацията.

Прави силно впечатление усещането им за самота. Станаха по-апатични, загубиха в някаква степен уменията си за учене. Станаха по-раздразнителни и тревожни.

Не можем да пренебрегнем и това, което се случи на физическо ниво. Децата, които се страхуваха да излизат навън и водеха по-уседнал начин на живот. Засили се апетита на тези деца, което води до леки хранителни разстройства.

Много деца имаха проблеми със съня. За нас и за тях е много важно да бъдем свързани с другия.

Готови ли са училищните психолози за старта на учебната година

Предизвикателството за това, че сме се отдали на тази професия води до една готовност да бъдем тук и, който има нужда от нас да бъде посрещнат. Да се отваря пространство за разговори и споделяне.

Чуйте Гергана Крумова в звуковия файл.

Снимки: БНР, БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Миланов: 60% от новите случаи на HIV у нас са сред хетеросексуалните

Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..

обновено на 04.12.24 в 13:14
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28