Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият учебник по Гражданско образование за 12-и клас - с какво е по-различен

Възможно ли е учебникът да бъде като приказка, а учебната година като песен в приказката?

Темата коментира Венелин Стойчев, политолог и социолог, автор на учебниците по „Гражданско образование“ за зрелостниците.

“Със сигурност има още много какво да се направи за психичното здраве на учениците по време на пандемия. Не бих тръгнал от обгрижването, защото в контекста и на учебника, който ние създадохме по Гражданско образование е много важно още от малки не толкова да приучаваме децата и учениците да бъдат обгрижвани от някой друг, а по-скоро да ги овластяваме, да им позволяваме сами да взимат решения.

Много лесно като общество прехвърлихме вината върху децата и учениците, затова, че разнасят коронавируса. Отново виждаме рефлекса на избягването на носенето на отговорност.

Гражданско образование

В учебника по Гражданско образование, който направихме за 12-и клас, се опитваме да обърнем гледната точка и подхода и да покажем, че учениците биха могли да носят отговорност, когато им създадем подходящи условия, подходяща среда.

Доколкото знам това е първият учебник, при който се обърнахме към учениците още в самото начало.

Учебникът създава вселена в центъра, на която са учениците. Не предмета, не учителите, не институциите, не държавата, властта и т.н.

Когато учебникът беше готов, направихме обиколка из страната, за да разиграем тези уроци и проиграем казусите със самите ученици. Имаше двойна изненада – първият път те се учудиха, че някой се е сетил да ги пита какво мислят. А после казаха – “това, което ние мислим, го има и в учебника“.

От утре учебникът заживява собствен живот в класните стаи.

Чуйте Венелин Стойчев в звуковия файл.

Снимка: Булвест
ВИЖТЕ ОЩЕ

Александър Миланов: 60% от новите случаи на HIV у нас са сред хетеросексуалните

Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..

обновено на 04.12.24 в 13:14
Доц. д-р Мария Левкова

Доц. Мария Левкова: За иновативното генетично изследване на рака на дебелото черво

Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година.  В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..

публикувано на 04.12.24 в 11:56

ДАФНИ с девета поредна изложба

В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението.  "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..

обновено на 04.12.24 в 11:36

Оралната грижа при децата и при възрастните

За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов.  Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..

публикувано на 04.12.24 в 11:09

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28