Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият учебник по Гражданско образование за 12-и клас - с какво е по-различен

Възможно ли е учебникът да бъде като приказка, а учебната година като песен в приказката?

Темата коментира Венелин Стойчев, политолог и социолог, автор на учебниците по „Гражданско образование“ за зрелостниците.

“Със сигурност има още много какво да се направи за психичното здраве на учениците по време на пандемия. Не бих тръгнал от обгрижването, защото в контекста и на учебника, който ние създадохме по Гражданско образование е много важно още от малки не толкова да приучаваме децата и учениците да бъдат обгрижвани от някой друг, а по-скоро да ги овластяваме, да им позволяваме сами да взимат решения.

Много лесно като общество прехвърлихме вината върху децата и учениците, затова, че разнасят коронавируса. Отново виждаме рефлекса на избягването на носенето на отговорност.

Гражданско образование

В учебника по Гражданско образование, който направихме за 12-и клас, се опитваме да обърнем гледната точка и подхода и да покажем, че учениците биха могли да носят отговорност, когато им създадем подходящи условия, подходяща среда.

Доколкото знам това е първият учебник, при който се обърнахме към учениците още в самото начало.

Учебникът създава вселена в центъра, на която са учениците. Не предмета, не учителите, не институциите, не държавата, властта и т.н.

Когато учебникът беше готов, направихме обиколка из страната, за да разиграем тези уроци и проиграем казусите със самите ученици. Имаше двойна изненада – първият път те се учудиха, че някой се е сетил да ги пита какво мислят. А после казаха – “това, което ние мислим, го има и в учебника“.

От утре учебникът заживява собствен живот в класните стаи.

Чуйте Венелин Стойчев в звуковия файл.

Снимка: Булвест
ВИЖТЕ ОЩЕ

Терапевтичната комуникация – нова ера в детското здравеопазване

Фондация "За Доброто", Нов български университет и специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф. д-р Иван Митев" поставят началото на нова ера в детското здравеопазване с първата по рода си следдипломна квалификация по терапевтична комуникация в педиатрията. Едно дете никога не забравя престоя си в болница. В болничната..

публикувано на 04.07.25 в 17:25

Дял от земеделска земя – производство по делба

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Стоянка Стайнова, гр. Свети Влас:  Наследница съм на малко земеделска земя от моя дядо, но не мога да получа дяла си поради следните пречки:  Дядо ми имаше пет деца. Единият от синовете му е емигрирал в Русия преди 85 години, през..

публикувано на 04.07.25 в 14:45
адв. Йорданка Бекирска

Споделеното родителство и правата на децата

Защо са необходими промени в Семейния кодекс?  Съвместно упражняване на родителските права – равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота на детето. Защо е важно за детето? Какви са положителните и дали има отрицателни страни? Споделеното родителство и правата на децата е темата на предаването "Законът и Темида". Йорданка Бекирска –..

публикувано на 04.07.25 в 12:50

Любов, кожени изделия и индийска табла: Афганистанецът, който намери дом в България

В "Мигранти с таланти" днес ви срещаме с Мохамад Шариф Хемат от Кабул, Афганистан.  Той идва в България през вече далечната 1982 г. като студент, след като печели стипендия за отличен успех в Кабул. Тук Шариф завършва днешния Технически университет, специалност "Медицинска апаратура и електроника", и работи по специалността около две години след..

публикувано на 04.07.25 в 10:10