Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Финанси, инвестиции и финтех - нова магистърска програма на СУ

Снимка: БНР

Българските висши училища се променят - търсят все по-иновативни начини за преподаване, създават нови специалности, общуват и обменят опит с останалите страни в ЕС.

Новата магистратура по финанси, инвестиции и финтех на Стопанския факултет на СУ.

Темата коментира в “Нашият ден“ гл. ас. д-р Божидар Недев.

“Миналата година стартирахме съвместна инициатива с Българската финтех асоциация и създадохме магистърската програма – Финанси и инвестиции, в която основен акцент беше курсът по финтех и е-банкиране, който стартира пилотно в Стопанския факултет.

Решихме, че трябва да се опитаме да засилим публично-частното партньорство. И студентите да имат възможността да получат директен досег до компании и членове на Българската финтех асоциация, до експерти в тази изключително актуална тема.

Тази година решихме вече официално да сложим в името и думичката финтех, за да е ясна насочеността на програмата. Добавихме и курс по блокчейн и криптовалути.


Финтех е съкращение на български го превеждаме като финансови технологии. Вече не е необходимо да имаме сметка в една традиционна търговска банка, да ходим на място в офиса, всичко става от разстояние, електронно.

Кой може да кандидатства

Кандидатите трябва да имат завършена бакалавърска степен с минимум 180 кредита, 3-годишно обучение. И могат да бъдат приети в магистърската програма чрез регистрация в нашата университетска електронна платформа.

Необходимо е да представят диплома и да участват в събеседване.

Време на провеждане

Всички магистърски програми в Стопански факултет се провеждат в делничните дни, след 18 и 15 часа, както и събота и неделя, за да можем да отговорим на потребностите на работещите магистри.

Стипендии

Успяхме да постигнем предлагането на 9 стипендии.

Повече за стипендиите можете да чуете от д-р Божидар Недев в звуковия файл.

Снимки: БНР



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН показва колекцията си от орхидеи

През 1901 година осем ловци на орхидеи заминават на експедиция във Филипините. В рамките на месец един от тях вече е изяден от тигър, друг е залят с бензин и изгорен жив, петима изчезват безследно и само един успява да оцелее и да излезе от гората с четиридесет и седем хиляди цветя от вида Phalaenopsis. Млад мъж, изпратен през 1889 година..

публикувано на 20.02.25 в 10:25
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26