Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историците и техният занаят

Снимка: queenmab.eu

Рухването на Берлинската стена и разрушаването на стария комунистически свят след 1989 г., терористичната заплаха след 11 септември, финансовата криза от 2008 г, Арабската пролет през 2011 г., връщането на обявените за мъртви „големи разкази“, преди всичко религията – всички тези събития имат своите корени в близкото или далечно минало. Затова се задава с право въпросът за тяхната повторяемост и закономерност с оглед разбирането на сегашния свят. И обществото изисква от историците, пазители на миналото да му го обяснят. Но как да се открият разликите между факти и мнения, които ги оцветяват, между заблудата и истината, границите между истината и лъжата? На това ни учи книгата на преподавателя в белгийския университет в Гент Марк Бооне „Историците и техният занаят. Увод в историческата критика“. На пръв поглед може да се каже, че това е научна литература, но съвсем не е така. Книгата е предназначена за широк кръг от любознателни читатели, изкушени от историята , философията и политиката. В нея може да се открие и как поколения историци са се справяли с миналото. Кои причинни връзки са смятали съществени при обясняването на „защото“ на историческите събития. Още за книгата чуйте в разговора с Николай Аретов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слав Недев с изложба живопис "Нова магика" в галерия "Българи"

Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..

публикувано на 14.01.25 в 16:10

Дракони и дракотаври в галерия "Аросита"

Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”.  Експозицията представя две концептуални линии: едната..

публикувано на 14.01.25 в 15:55

100 години Георги Калоянчев

На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..

публикувано на 14.01.25 в 15:45
Мартин Кръстев

Младият поет Мартин Кръстев и неговото внимателно вглеждане в света

Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..

публикувано на 14.01.25 в 12:42
Д-р Сава Драгунчев, Ана-Мария Петрова, Теодора Церовска и Божидар Влайков (отляво на дясно)

Романът "Римлянката" на българска сцена

"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..

публикувано на 14.01.25 в 08:25