Втори служебен кабинет и заявка за нов политически проект белязаха седмицата.
Изминалите политически събития коментира в “Нашият ден“ доц. Иво Инджов, политолог и университетски преподавател.
Проект на Кирил Петков и Асен Василев
“Доколкото мога да преценя и при липса на някаква предизборна платформа, двамата се прицелват в центристкото политическо пространство.
Идващи от сферата на бизнеса те са десни по профил, но в никакъв случай не са фанатично пазарно ориентирани и това се видя в техните действия и противоречията им с Николай Василев, който беше номиниран за министър-председател от ИТН.
Те очакват чрез по-добра финансова дисциплина, по-висока събираемост на приходите в посока държавния бюджет да спрат изтичането на държавни средства в задкулисни кръгове и корупционни сделки, да направят така, че в бюджета да остават повече пари за пенсии, здравеопазване, училища.
Тава са добри намерения, но в един момент ще се види, че това е само политическа технология и те трябва да имат и някакви ясни идеологически намерения, политическа програма, за да се разграничат от останалите партии.
На този етап ги виждам като една центристка формация. Някои спекулират, че това ще е българска платформа, подобна на Макрон, когато той се възползва от слабостите на класическия партиен модел. Дали това ще се случи в България, предстои да видим.
Прогноза
Ако те успеят да участват в изборите с политическа партия или с коалиция от партии, използвайки тяхната регистрация, сигурно е, че ще влязат в парламента и то с много добър резултат, защото в момента са на върха на своята популярност.
Подкрепата им би дошла най-вече от хората, които досега не са гласували или гласуват рядко. Но определено харесват такъв тип поведение на честни, компетентни и волеви хора във властта, които осветляват корупцията и тъмните сфери на предишното управление. Те демонстрират, че запушват течовете и поне на този етап постигат краткосрочни резултати.
Рисковете
Те ще дойдат не само, ако няма добро идеологическо позициониране, но и от това дали ще успеят да създадат организационни структури в страната.
Приоритетите на служебния кабинет – избори, енергетика и проблеми в строителния бранш
Радикална промяна в политиката на кабинета няма да има, по-скоро ще се надгражда. Предишното служебно правителство се справи много добре с организацията на изборите, включително с противодействието на купения и контролирания вот. Затова допринесе много и промяната в Изборния кодекс.
Започна осветляване на корупционните схеми и ограбването на държавата при управлението на ГЕРБ. Това ще продължи, но вече не може да бъде основен акцент в работата на второто служебно правителство. Поради факт, че то вече се сблъсква с реални проблеми – ръст на инфлацията, покачват се цените, задава се тежка зима.
Възможно е да нарасне мигрантския поток на границата след събитията в Афганистан. Както и голямото предизвикателство – коронавирус кризата.
В опит да угоди на всички лобита служебното правителство провежда политика, която не е в интерес на здравето на българските граждани – нито има смислена информационна кампания за ваксиниране, нито има строг контрол на спазване на и без това много либералните мерки.
Петър Стоянов
Вярвам, че той действително съвсем неочаквано се е озовал в политическата дискусия. Очевидно Стояно е един от успешните български президенти. В отчаянието си да намерят реално противодействаща фигура на президента Радев, ГЕРБ вкараха името му в употреба.
Чуйте Иво Инджов в звуковия файл.
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg