21 септември се отбелязва като Световен ден на болните от Алцхаймер. Този ден се чества ежегодно от 1994 г. по инициатива на Международната организация за борба с болестта на Алцхаймер.
Болестта на Алцхаймер е най-честата причина за деменция. Тя обхваща около 70% от случаите.
По последни данни, страдащите в света са 47 млн. Според доклад на Световната здравна организация (СЗО) всяка година се регистрират 7,7 млн. нови случаи на деменция. Изчислено е, че в Европейския съюз 6,4 млн. живеят с деменция.
В България няма точна статистика, но специалистите твърдят, че те са най-малко 100 000.
Болестта на Алцхаймер е прогресивно мозъчно нарушение, което причинява проблеми с паметта, мисленето и поведението.
Симптомите обикновено се развиват бавно и се влошават с времето. Заболяването се дължи на загиване на голям брой нервни клетки, от което се прекъсва предаването на сигналите в мозъка.
Измирането на невроните в мозъка води до постепенно и необратимо влошаване на състоянието на болния - загуба на памет, трудности при общуване, затруднен говор и промени в настроението.
Темата коментира в “Нашият ден“ Калина Екова, доброволец от “Гражданско сдружение Алцхаймер-България“.
“Болестта на Алцхаймер се среща все по-често в Европа, тъй като населението застарява. Затова е необходимо да бъдат предприети мерки, каквито до момента в повечето страни не са взети.
Като начало обществото трябва да бъде по-чувствително към болестта. Също и да има по-добра превенция, какти и национални стратегии и планове, за да не бъдат оставяни сами семействата.
Семействата страдат изключително много от болестта, тя се отразява на няколко равнища. Първоначалното е финансово, за да се отглежда човек с Алцхаймер и деменция трябва да се наеме болногледач, дори двама, които да се редуват. Или да изпратят човека в резидентен дом, което е огромен разход за домакинството.
Друг вариант е член от семейството да спре да работи, което също е непосилно за повечето семейства и означава да имат доход по-малко.
Друго затруднение е, че семейството има все по-малко време за себе си, тъй като грижата за човек с деменция е ограничение на свободното време, социалните контакти намаляват, което се отразява на емоционалното състояние. Членовете на семейството нямат време за собственото си здраве, грижа и щастие.
На емоционално равнище – да се наблюдава родител, баба или дядо, които са фигура на подкрепа и авторитет, в такова състояние е доста тежко.
Кампаниите
Организацията ни се занимава с най-различни дейности – застъпничество, подобряване на условията на живот на болните и семействата. Повишаваме осведомеността за деменцията и се занимаваме с превенция.
Също така организираме инициативата “Да надбягаме деменцията заедно“.
Чуйте Калина Екова в звуковия файл.
Емона Иванова е парасъстезател по бадминтон. Родена с рядко увреждане на гръбначния стълб, тя бива изоставена от родителите си. Израснала е в институции. Обстоятелства, които я превръщат в борбена и смела жена. Открива своето призвание, когато за първи път хваща ракета като ученичка. Оттогава бадминтонът е нейният начин да докаже, че хората с..
За 3 години се отчита 6% ръст на делата, заведени от близки на починали пациенти, показват данни, изнесени на Кръгла маса за застраховане на медицинската професионална отговорност, инициирана от Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) и адвокатското дружество по медицинско право..
На днешния 3 април се навършват 146 години от обявяването (1879) на София за столица на България от депутатите в Учредителното събрание в Търново. Предложението е направено от един от първите български историографи, съосновател на Българската академия на науките, проф. Марин Дринов. Мотивите му са географското разположение на града и потенциалът за..
Проучване на "Тренд", проведено за Изпълнителна агенция "Медицински надзор", разкрива, че макар 62% от българите да одобряват донорството на органи, едва 40% обаче биха се съгласили да дарят органи след своята смърт. Това изследване беше обсъдено от специалисти, събрани от агенцията, за да анализират предизвикателствата пред трансплантациите в..
Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg